2018’de talebin en çok arttığı meslek: Blockhain geliştiriciliği!

LinkedIn sosyal platformunun 13 Aralık tarihli “2018’de ABD’de revaçta olan işler” raporuna göre Blockchain geliştiriciliği, en hızlı yükselen pozisyon konumuna geldi.

Raporun hazırlanmasında LinkedIn, şirketlerin talep ettiği pozisyonları araştırmada, kendilerine ait olan Economic Graph veri tabanından yararlandı. Bunun yanı sıra, bu pozisyonlarla alakalı olarak son beş yılda ortaya çıkan yetenekleri de incelemede bu veri tabanını kullandı.

Ünlü sosyal platform Blockchain geliştiricisi pozisyonundaki talebin son 12 ayda 33 kat arttığını tespit etti. Talebin en yüksek olduğu şehirler ise San Francisco, New York City ve Atlanta. LinkedIn’e göre meslekte aranan başlıca uzmanlık alanları Blockchain, Ethereum, kripto para birimleri ve Node Java Script şeklinde.

Bu yıl en revaçta olan mesleklerde, yapay zeka uzmanları ve öğrenim mühendisleri yer alıyor. Öğrenim mühendislerine olan talep ise bir yılda 12 kat artmış durumda. Rapora göre, bu mesleklerin her on beş pozisyonun altısı yapay zeka ile alakalı. Bu pozisyonlarla ilgili olarak gerekli nitelikleri LinkedIn derin öğrenme, makine öğrenimi, Tensorflow, Apache Spark ve doğal dil işleme becerisi olarak açıklıyor.

LinkedIn platformunda 2016 yılında Bitcoin, Blockchain, kripto para birimi gibi etiketlerle 645 pozisyon açılmıştı. 2017’de 1.800 olan bu sayının Mayıs 2018’de 4.500 civarında olduğu açıklanmıştı. Güncel olarak ise LinkedIn arama motoru Blockchain ile ilgili 13.816, kripto para birimiyle ilgili 2.479 ilan bulunuyor.

Bir başka iş arama platformu olan Glassdoor’un raporuna göre ise Amerikan şirketleri Ağustos 2018’e kadar Blockchain teknolojisiyle ilgili 1.775 ilan yayınladı. Bu sayı 2017 yılının tamamının üç katına eşit durumda. İlanların yüzde 79’unun ABD’nin en büyük 15 şehrinde yoğunlaştığı görülürken, New York’un yüzde 24, San Francisco’nun ise yüzde 21 ile ilk iki sırada yer aldığı belirtildi.

Sosyal medya platformu Facebook’un kariyerler sayfasında Blockchain ile ilgili son üç haftada beş ilan yayınlandı. Facebook Blockchain Veri Mühendisliği ekibinin iş ilanlarında bu pozisyonun teknik ve entelektüel olarak zorlayıcı olduğunun ancak dünya çapında büyük etkisinin olacağının altını çizmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

, , , ,

Bir Cevap Yazın