ABD’deki Blockchain Harcamaları 2025’te 4.1 Milyon Dolara Ulaşacak

25 Mart’ta yayınlanan yeni rapora göre, Amerika’daki Blokchain harcamaları 2025’te 3.12 milyon dolardan 41 milyon dolara yükseleceği belirtildi.

“ABD Blokchain İş Fırsatları ve Outlook Databook Series (2016-2025)” adlı bu yeni raporda, Amerika’daki Blokchain harcamalarının 2025 te 3.1 milyon dolardan 41.1 milyon dolara yükselmesinin ve yüzde 44,5’lik bir bileşik yıllık büyüme oranı olacağını gösteriyor. Bu rapor pazar ve araştırma şirketi olan “Research and Markets” adlı şirket tarafından yayınlandı.

Bu rapor ayrıca 2018 yılı boyunca Amerika’daki Blokchain harcamalarının yüzde 110 arttığını ve 1.6 milyon dolara ulaştığını ortaya koymaktadır. Bu raporu hazırlamak için bu şirket, Amerika’daki 11 sektöre yayılmış 75’ten fazla alanda pazar fırsatlarını ve Blokchain risklerini gözlemledi.

Mart’ın başlarında, pazar araştırma firması olan Uluslararası Veri Şirketi(International Data Corporation) yeni bir rapor yayınladı. Bu raporda, küresel Blokchain harcamasının 2018 ve 2022 yılları arasında, 5 yıllık bileşik yıllık büyüme oranının yüzde 76 olduğu belirtildi. Parasal değerinin ise 2022’de 12,4 milyon dolara ulaşacağı ve hızlı büyüme olacağı aktarıldı.

Dünyanın en büyük Blokchain harcamasını 1.1 milyon dolar ile Amerika planlıyor. Ardından Batı Avrupa ve Çin takip ederek sırasıyla 674 milyon dolar ve 319 milyon dolar yatırım yapacakları belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda, ekonomist ve kripto para eleştirmeni olan Nouriel Roubini, “Finansal hizmetlerin geleceği ile Blokchain’in ‘ilgisi yok’ savunmasını yaptı.” Roubini, içerisinde yapay zeka, makine öğrenmeleri, büyük veri(Big Data) ve nesnelerin interneti(IoT) gibi  üretim ve finansal teknoloji devrimi oluşturabilecek olan önemli teknolojiler listesinden Blokchain teknolojisini çıkarttı.

Aynı zamanda, Amerika’nın Ekonomik Büyüme, Enerji ve Çevre Temsilcisi olan Genel Sekreter Manisha Singh Blokchain teknolojisini ‘daha iyi anlamak’ için şuanda araştırma aşamasında olunduğunu söyledi. Manisha Singh açıklamasında;

“Blokchain teknolojisi küresel bir fenomen haline geldi. Blockchain teknolojisi bizim ekonomimizde daha fazla etkin hale geldiği için bizim bu son teknolojiyi daha iyi anlamamız gerekmektedir.” dedi.

, , , ,

Bir Cevap Yazın