ABD’li Blockchain konsorsiyumu, R3’ün küresel ağına katılıyor

Bir Blockchain tabanlı kredi birliği hizmet kuruluşu olan CULedger, kurumsal yazılım firması R3’ün küresel Blockchain ağına katıldı. Ortaklık, 13 Aralık’ta yayınlanan bir basın açıklamasında resmen açıklandı.

Colorado’da bulunan CULedger, siber güvenlik ve sahtekarlık risklerini azaltmak için, teknolojiyi kullanarak kredi sendikalarına ve üyelerine Blockchain uygulamaları sunuyor. Firma ayrıca, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak için idari ve operasyonel süreçleri hızlandırıyor.

Firma ayrıca kredi sendika üyeleri için özel bir Blockchain tabanlı tanımlama çözümü de sunuyor.

R3 küresel Blockchain ağı, şu anda 200’den fazla finansal hizmet şirketi, teknoloji firması, merkez bankası, düzenleyici kurum ve ticaret birlikleri ile işbirliği yapıyor. CULedger, kurumsal Blockchain platformu olan Corda platformu kullanabilmek için R3 küresel ağına katılıyor.

Corda, finansal hizmetler sektöründe çalışmak üzere tasarlanmış olup, yalnızca gerekli katılımcılara veri erişimini sağlamak için izin verilen dağıtılmış defter sistemlerini (DLT) kullanıyor. Temmuz ayında R3, işletmelere yönelik olan Corda Enterprise adlı Corda’nın ticari bir sürümünü yayınlamıştı.

Corda platformu son zamanlarda birçok kuruluş tarafından benimsenmeye başladı. Aralık ayında, R3’ün Corda merkezli Euro Debt Solution (Euro Borç Çözümü) girişimi, Alman, Fransız ve Hollandalı üç banka tarafından ticari kağıt işlemini başarıyla tamamlamak için kullanılmıştı. Yine Japon finans hizmetleri şirketi SBI Holdings, Asya’daki Corda’nın kullanımı artırmak için R3 ile ortaklığını duyurmuştu. 26 Fransız şirketi ve beş büyük Fransız bankası ise, Corda’yı kullanarak Müşterini Tanı (KYC) testini tamamlamıştı.

Ekim ayı ortasında, İngiltere merkezli banka Natwest, sendikasyon kredileri piyasasında kullanılmak üzere R3 Corda teknolojisine dayalı yeni bir Blockchain platformunu entegre edeceğini duyurmuştu.

, , , ,

Bir Cevap Yazın