ADNOC ve IBM’den ortak Blockchain projesi

9 Aralık’ta yayınlanan basın açıklamasıyla, Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC), bir Blockchain sistemini test etmek amacıyla IBM ile işbirliği yaptığını açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde devlete ait bir petrol şirketi olan ADNOC, günde 3 milyon varil petrol ve 10,5 metreküp doğalgaz üretimi ile dünyanın önde gelen enerji ve petrokimya grupları arasında yer alıyor.

Basın açıklaması, pilot projenin, iki şirket arasındaki her bir ikili işlemin miktarlarını ve mali değerlerini takip eden tek bir platform sağladığının altını çizdi.

Sistem, ADNOC Dijital Birim Müdürü Abdul Nasser Al Mughairbi tarafından Londra’daki Dünya Enerji Zirvesi’nde açıklandı. Zirvede, bu durumun petrol ve gaz üretiminde ilk Blochchain uygulaması olacağını belirtti. Al Mughairbi daha sonra sistemin arka planındaki teknolojiyi şu şekilde ifade etti:

“Blockchain bir oyun değiştiricidir. Zaman harcayan ve emek yoğun süreçleri ortadan kaldırarak, ürünlerimizin pazarlamasını ve ticaretini güçlendirerek ve uzun vadeli sürdürülebilir değer yaratarak işletme maliyetlerimizi önemli ölçüde azaltacaktır.”

IBM temsilcisi olan Zahid Habib, sistemin en ufak petrol miktarını ve değerini kuyudan müşteriye kadarki süreçte izleyebildiklerini iddia etti. ArabianGazette haberine göre, gelecekte müşterilere ve yatırımcılara ilgili verilere erişim hakkı verilecek. ADNOC’un basına açıklamasının ilerleyen kısımları şu şekilde:

“Sistem, işletme şirketleri arasındaki işlemleri yürütmek için gereken süreyi kısaltacak ve tam değer zincirinde operasyonel verimliliği önemli ölçüde artıracaktır. Ayrıca, işlemlerde daha fazla şeffaflık sağlayarak üretim verilerinin güvenilirliğini artıracaktır. ”

Kripto para sektöründeki bir habere göre geçen hafta Blockchain tabanlı satış sonrası yönetim platformu olan VAKT piyasaya sürülmüştü. Söz konusu sistem, BP, Equinor, Shell, Gunvor ve Mercuria gibi şirketleri de içeren ham petrol endüstrisi müşterileri için tasarlanmıştı.

Abu Dhabi Global Market de bu hafta başlarında Blockchain tabanlı bir sistemin testini tamamlamıştı. Ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkentindeki uluslararası finansal serbest bölge, Know Your Customer (Müşterinizi Tanıyın) projesi için bir pilot çalışma gerçekleştirmişti.

, , ,

Bir Cevap Yazın