Alman Demiryolu İşletmecisi, Blockchain Kullanmaya Başlıyor

18 Aralık tarihinde yayınlanan basın bildirisine göre, Alman demiryolu işletmecisi Deutsche Bahn AG (DB), şirket ekosisteminin Blockchain altyapısına entegre etme olasılığını incelemek için, Blockchain entegrasyon platformu Unibright ile ortaklık kurdu.

DB, Unibright’ı şirket varlıklarını Blockchain’e entegre etmek amacıyla bir çalışma alanı oluşturması için görevlendirdi. Avrupa’nın en büyüğü kabul edilen demiryolu devi, merkezi olmayan çözümleri, operasyonel maliyetlerini azaltmak ve seyahat endüstrisinin diğer üyeleriyle etkileşime girmek için kullanmayı planlıyor.

Unibright, Blockchain’in bireysel seyahatler, mil hizmetleri, seyahat hizmetleri, catering, otel rezervasyonları ve yerel ulaşım gibi bir yolculuğun farklı alanlarını birleştirebileceği fikrine dayanan bir olabilirlik kanıtı (PoC) geliştirdi. Bu kapsamda, seyahatin her bir bölümü Blockchain ile entegre edildi. Müşteriler bu sistem ile, kripto para birimlerini alıp satabilecekler ve seyahatle ilişkili herhangi bir hizmet alımı için kullanılabilecek. Ayrıca, kripto para birimleri müşterilere mil şeklinde ödül olarak verilebilecek.

Unibright, NEM Protokolü üzerine kripto para birimlerinin seyahat, yemek, kalacak yer şeklinde kümelenebileceği bir sistem kurmayı teklif etti. Şirket, bir işletme uzmanının herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacı olmaksızın sistemi izleyebileceğini iddia ediyor.

Söz konusu teknolojinin sisteme entegre edilmesi kısa vadede mümkün gözükmüyor. BD satış departmanı başkanı Akram Sioud, Blockchain’in şirketi, farklı tedarikçilerin hizmetlerini kabul etmeye bir adım daha yaklaştırabileceğine inanıyor. Sioud, bu sayede de ve yeni dağıtım kanalları kurabileceğini düşünüyor.

Kripto para birimi sektöründe yer alan bir habere göre, İsviçre’nin ulusal demiryolu şirketi de Kasım ayında Blockchain test etmişti. Operatör, kağıt bazlı işlemlerin verimliliğini arttırmak amacıyla kendi oluşturdukları Blockchain bazlı bir kimlik yönetim sistemi olabilirlik kanıtını (PoC) tamamlamıştı.

,

Bir Cevap Yazın