Almanlar, Burkina Faso’da Blockchain Uygulamasını Test Edecek

17 Aralık Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamaya göre, Almanya’nın en büyük devlet bankası KfW ile Burkina Faso Maliye Bakanlığı, kamu mali yönetiminde kullanılmak üzere bir Blockchain uygulamasını test edecek.

KfW, 2017 yılındaki toplam aktiflerine göre Almanya’nın üçüncü en büyük bankası konumunda.  KfW, daha önce de Burkinabe hükümetiyle benzer bir anlaşma imzalamıştı. KfW, Burkina Faso’ya su temini ve sağlık alanlarını finanse etmek için 7 milyon euro (7.9 milyon dolar) kredi sağlamıştı.

Yakın zamanda Blockchain ile ilgili yapılan duyuruya göre, KfW açık kaynak kodlu bir uygulama olan TruBudget’i geliştirmişti. Bu uygulama önümüzdeki altı ay içinde danışmanlık şirketleri Accenture ve BearingPoint’in yardımıyla Burkina Faso’da test edilecek.

Uygulama, kullanıcıların gerçek zamanlı modda Blockchain kullanarak kripto para birimi sektöründeki tüm sözleşmeleri saklamasına ve onaylamasına izin verecektir. Banka, uygulamanın uzun manuel süreçleri azaltmaya yardımcı olabileceğini ve fonların doğru bir şekilde kullanılmasını sağlayabileceğini düşünüyor.

KfW’ye göre, banka normalde risklerle başa çıkmak için partner bir ülkede ofis açacaktı. KfW yönetim kurulu üyesi Joachim Nagel, Blockchain’in bu süreçleri uzaktan takip etmeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Joachim Nagel TruBudget ile ilgili şunları söyledi:

‘TruBudget ile, tüm tarafların yararına olan bir şeffaflık oluştururuz. Bununla beraber bağışçıların doğrudan ortak ülke yapılarını kullanarak, fonları güvenle kullanmalarına izin veririz.’

Son dönemlerde kripto para sitelerinde yer alan haberlere göre küresel bankalar, evrak işlerini, maliyetleri ve insan hatalarını azaltmak için Blockchain kullanıyor.

26 Fransız şirketi ve beş büyük banka, canlı ticari kağıt işlemlerini tamamlamak amacıyla R3’ün Blockchain konsorsiyumu üzerinden Know Your Customer (KYC) testini gerçekleştirmişti.

Aralık ayında, Güney Kore’nin en büyük ikinci ticari bankası Shinhan Bank da, insan kaynaklı hataları önlemek ve finansal operasyonlardaki genel verimliliği artırmak için iç süreçlerinde Blockchain uygulayacağını duyurmuştu.

, , , ,

Bir Cevap Yazın