Almanya, Blockchain Menkul Kıymetler Yönetmeliği ile İlgili Bildiri Yayınladı

Almanya Federal Maliye Bakanlığı, 8 Mart’ta Blockchain’e dayalı menkul kıymetlerin işlenmesi ve düzenlenmesi hakkında önemli bir bildiri yayınladı.

8 Mart’ta yayınlanan bildiri, düzenleyici elektronik menkul kıymetler düzenlemelerinin getirilmesini ve kripto paraların çıkarılmasını içeriyor. Belge, elektronik menkul kıymetlerin düzenlenmesinin teknolojiden bağımsız olması gerektiğini bildiriyor. Bu da Blockchain veya dağıtılmış muhasebe teknolojisinin (DLT) kullanılabileceği anlamına geliyor.

Kripto paraların ihracı, söz konusu kripto paraların, Menkul Kıymetler Ticaret Kanunu’na göre menkul kıymetleri, yatırımları veya diğer finansal araçları temsil etmemesinden ötürü, mevcut piyasa düzenlemelerine tabi olmayacak. Söz konusu düzenleme, ilk para teklifleri (ICO) ve kripto paralara yatırım yapan yatırımcılar açısından riskleri tartışmak amacıyla hazırlandı.

Duyurular, konuyla ilgili bir taslak yasa tasarısı önerilmeden önce, Federal Adalet ve Tüketicinin Korunması Bakanlığı ile Federal Maliye Bakanlığının, ana konu bildirisinde belirtilen önlemlerin kapsamlı bir çerçeve ortaya koyması gerektiğini gösteriyor. Alınan önlemler, Almanya’nın önde gelen finansal teknoloji ülkelerinden biri olarak rolünü güçlendirmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz günlerde Alman hükümetinin genel icra kurulu olan Alman Bakanlar Kurulu, ülkenin Blockchain stratejisinin 2019’un ortalarına kadar uygulanacağını açıklamıştı. Kabine, Blockchain stratejisini uygulamaya koymadan önce online bir danışma sürecinden geçeceklerini belirtmişti. Maliye Bakanlığı ile Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı’nın, ilgili diğer bakanlıkların daha sonra katkıda bulunacakları beklentisi ile stratejiyi hazırladıkları belirtiliyor.

Almanya’nın Adalet ve Maliye bakanlıklarının, sektörü düzenlemek ve yatırımcıları olası suistimallerden korumak için devlet tarafından yönetilen bir Blockchain çalışması başlatmayı teklif ettiği bildirilmişti. Bildiri ayrıca, finansal araçların yatırımcılar tarafından satın alınabilmesini de kolaylaştırmayı hedefliyor.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir