Almanya, Kripto Para Madenciliği İçin Elektrik Çalan Şüphelileri Tutukladı

Almanya Saksonya Eyaleti Klingenthal kentinde polis kripto para maden işletmesi için elektrik çalmakla suçlanan bir grup şüpheliyi tutukladı.

Polis memurlarının, eski elektrik hizmetleri şirketi PGH Elektro’nun binasında faaliyet gösteren 49 bilgisayar sistemini takip ettiği bildirildi. Madencilik çiftliğinin 30 hanenin ihtiyacı kadar elektrik harcadığı, elektrik tedarikçisine verdiği zararın yaklaşık 220.000 avro olduğu tahmin ediliyor.

Yerel haber sitesi FreiePresse’e göre, 49 bilgisayardan 30’unda toplam 80 grafik işlem birimi (GPU) kurulu olan özel kripto para madenciliği donanımı bulunuyordu. Baskın sırasında, polisin kripto para madenciliği faaliyetini yürütmek için elektrik çaldığı için beş erkek ve bir kadını tutukladığı bildirildi.

Aralık ayında, Bitcoin ve Ethereum madenciliği için 3 milyon dolar değerinde elektrik çaldığından şüphelenilen Tayvanlı bir adam tutuklanmıştı. Şüpheli, elektriği 14,5 milyon dolar değerindeki kripto para üretmek için çalmakla suçlanmıştı. Yang’ın elektrik tesislerini, elektrik ölçümünü ve çalınan gücün tespit edilmesini önleyecek şekilde yeniden tesis etmesi için işe alındığı bildirilmişti.

Ekim ayında, Çinli bir vatandaş Bitcoin madencilik faaliyetlerini yürütmek için bir tren istasyonundan çaldığı iddiasıyla üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Xinghua’nın Kouquan Demiryolu’ndaki fabrikalardan birinden Kasım ve Aralık 2017’de 50 Bitcoin madencisi ve üç elektrikli vantilatör için elektrik çalındığı söylenmişti.

Mayıs ayında, Ukrayna’daki yerel Polis Merkezindeki çalışanların, kripto para madenciliği üzerine dört ay boyunca çalıştıkları iddia edilmişti. Bir bölge bürosu araştırmacısının toplam sekiz video GPU’suna, altı güç kaynağı ünitesine, iki sabit sürücüye, bir ana karta ve tam bir bilgisayar sistemi birimine el koyduğu bildirilmişti.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir