Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin’e benzeyen herhangi bir kripto para birimidir. Altcoin kelimesinin İngilizcede “alternative to Bitcoin” yani Bitcoin’e alternatif söz öbeğinin kısaltılmış halidir. Dolayısıyla Bitcoin olmayan her türlü kripto para altcoin olarak geçer. Altcoinler, Bitcoin consensus kurallarından (kripto para birimi ağının temel kuralları) ayrılan veya sıfırdan başlayarak oluşturulan yeni kripto paralardır.

Birçok altcoin markası Bitcoin (BTC) ile aynı blokları temel yapıtaşı olarak kullanır. Bu yaklaşımın nedeni ise Bitcoin’in açık kaynak platform olması nedeniyle bu yöntemin sürdürülebilirliği daha kolay olmasıdır. Bir altcoin, Blockchain seviyesinde bir çatallaşma yaşarsa yepyeni bir consensus kuralları sistemine ihtiyaç duyar. Bunun ardından kripto para, farklı bir dağıtık defter teknolojisine (DLT) sahip olmuş olur. Bu durum, sıfırdan başlayarak oluşturulan kripto paralarda da geçerlidir.

Altcoin’ler farklı politika ve kimliklere sahip olabilir

Bazı altcoin markaları, politikalarını, kripto paralara kullanıcıları teşvik edebilmek veya onlara karşı tutumları açısından tamamen farklı bir parasal kurallar bütünü üzerine inşa eder. Minimum harcama, depolanan kripto paralara uygulanan pozitif veya negatif faiz gibi politikalar kullanıcı artırma konusunda yerine göre olumlu veya olumsuz sonuç verebilir. Kripto para madenciliği politikaları ise madenciye blok başı ödenen kripto para sayısı olarak Bitcoin’den çok daha farklı olabilir.

Bazı altcoin’ler ASIC (tümleşik devreli) veya GPU (ekran kartı) madenciliğini caydırmaya yöneliktir. Bu tip Altcoin’lerde özelleşmiş kripto para madencilerinin avantajlarını azaltmak için sınırlamalar koyulmuştur. Örneğin Litecoin’de, bütün Altcoin’lerin neredeyse yarısı merkezdedir. Aynı zamanda, bir Altcoin Blockchain ağı, kripto paranın geçmiş işlemlerine dair bilgi (metadata) içerebilir veya kripto parayı alternatif bir varlık olarak tekrar harekete geçirebilir.

Bazı Altcoin’ler

Bazı Altcoin’ler kurucularını zengin ederek kullanıcılarına çok daha az fırsat sunabilse de birçoğu yeni madencileri ve kullanıcıları teşvik edebilme konusundaki farklılıklarından ötürü kendilerine kripto para dünyasında yer edinebilmeyi başarmıştır. Bitcoin’in piyasaya ilk çıkışından bu yana 500’den fazla altcoin oluşturulmuştur. Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin, Dogecoin, Blackcoin, Freicoin, Peercoin, Vericoin, Myriad ve NXT bu yüzlerce isimden akla ilk gelenlerdir.

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir