Arjantin, Paraguay’la İhracatta Bitcoin Kullanmaya Başlıyor

Yerel kaynaklara göre Arjantin, Paraguay ile ihracatta Bitcoin (BTC) kullanmak için anlaşmaya vardı.

Haberlerde iki ülkenin bu konuda anlaşmaya başladığını, bu durumun ise ilk olarak Paraguay’ın Arjantin’den 7,100 dolar değerinde böcek ilacı ve buharlı dezenfekte ürünü satın alması ile başladığı bildirildi. Paraguay, bu kapsamda ödemeyi kripto para birimi ile yapmayı önermiş, Arjantin ise bunu kabul etmiştir. Satın alım işlemi anlaşmanın ardından BTC ödemesi ile gerçekleştirildi. Daha sonra Arjantin pesosuna çevrilen kripto para, tarım ilaçları ihraç eden firmanın hesabına yatırıldı ve ticaret tamamlandı.

Arjantin, kripto paralarla ödemelere devam edebilmek için Bitex’e başvurdu. Bitex ise Latin Amerika merkezli, Bitcoin ödemelerini destekleyen finansal hizmetler sağlayıcısı bir firma.

Bitex pazarlama müdürü Manuel Beaudroit’e göre, firma, Arjantin hükümetinin Exporta Simple (Basit İhracat) isimli programının parçası haline geldi. Bu program, 15,000 dolardan daha düşük değere sahip malların ticaretini kapsıyor. Bitex ise bu program sayesinde uluslararası ödemeleri daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilmeyi hedefliyor.

Bitex, geçmişte de Arjantinli banka olan Masventas tarafından başlatılan kripto para projesine destek olmuştu. Masventas bankası, dünya çapında kullanılan SWIFT ödeme sistemine bir alternatif oluşturmayı planladığını Mayıs 2018’de duyurmuştu. Bitex şirketi de olası ödeme sisteminin BTC aktarımlarını sağlamak için gönüllü olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Arjantin’in 37 farklı bölgede 7 milyondan fazla kişinin kullandığı toplu taşıma markası SUBE’nin (Sistema Único de Boleto Electrónico) Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlamıştı. Bu haberin detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Paraguay’da ise dünya çapında faaliyet gösteren Blockchain teknoloji ve Bitcoin madenciliği firması olan Bitfury, Güney Koreli eşlerarası bilgi aktarım araştırma firması Commons Foundation ile bir anlaşma yapmıştı. Yapılan ortaklık sonucunda bu iki firma, Paraguay’da birkaç tane kripto para madenciliği tesisi açmayı planlıyor.

, , , ,

Bir Cevap Yazın