Atletico Mineiro, taraftarları için kripto para birimi çıkarıyor

Kripto para birimi sektöründe yer alan bir habere göre, Brezilya Premier Lig’i kulübü Atletico Mineiro, GaloCoin adı verdiği bir taraftar kripto para birimi çıkarıyor.

GaloCoin ismi, Portekizcede “galo” anlamına gelen ve kulübün maskotu olan horozdan geliyor. GaloCoin, Etherium Blockchain’de fayda amaçlı kripto para birimlerine (Utily Token) izin veren bir platform olan Footcoin tabanlıdır. GaloCoin ulusal para birimine bağlı olup, bir Brezilya realine eşittir.

Atletico Mineiro kripto para birimi ile, taraftarların müsabaka biletlerini ve resmi formaları satın almalarına izin veriyor. Taraftarlar ayrıca söz konusu kripto para birimi ile, indirim programlarına katılabilecekler. Taraftarlar kulübün kripto parasını kullanmak için en az 50 GaloCoins (yaklaşık olarak 13 dolar) almak zorunda.

Faydalı kripto paraların futbol takımları arasındaki popülerliği giderek artıyor. Eylül ayında, Fransa’nın gözde kulüplerinden biri olan Paris Saint-Germain, taraftarları için Fan Token Offering (FTO) oluşturmuştu. Bu kapsamda, Blockchain platformu socios.com ile ortaklık kurmuştu.

Juventus da kısa bir süre sonra PSG’nin örneğini takip edip socios.com ile ortaklık kurarak “Juventus Official Fan Token” i tanıtmıştı. Kripto para birimi, 2019’un başında piyasaya sürülecek.

Ayrıca, Birleşik Krallık Premier Ligi’nden yedi kulüp (Tottenham Hotspur, Brighton & Hove Albion, Crystal Palace, Cardiff City, Leicester City Football Club, Newcastle United ve Southampton) statlarına Blockchain ve kripto para birimlerini entegre etmek için yerel kripto ticaret platformu eToro ile işbirliği yapmıştı.

Kripto para sektöründe Ağustos ayında yer alan bir habere göre de, UEFA Blockchain tabanlı bir bilet sistemi geliştirmişti. UEFA, Lyon’da düzenlenen 2018 UEFA Avrupa Ligi finalinde, biletlerin yüzde 50’sini Blockchain tabanlı bir uygulama aracılığıyla satarak, bu alanda başarılı bir deneme yapmıştı.

, ,

Bir Cevap Yazın