Bermuda Başbakanı: “QuadrigaCX’in Bitcoin’leri Burada Güvende Olurdu”

Kanada tabanlı kripto para borsası QuadrigaCX’in başına gelenler sektörde büyük bir yankı uyandırmıştı. CEO Gerald Cotten’in ani ölümünün ardından ortadan kaybolan ve değeri milyon dolarları aşan Bitcoin’lerin nerede olduğu hala bilinmiyor.

Karayipler’in kuzeyinde bir takımada ülkesi olan Bermuda’nın başbakanı David Burt, 25 Mart’ta katıldığı bir televizyon programında yaşananlara ilişkin yorumlarını paylaştı. Burt, QuadrigaCX borsası Kanada yerine Bermuda’da yer alsaydı kripto para birimlerine giden özel anahtarların asla kaybolmayacağını vurguladı.

“Eğer QuadrigaCX borsası Bermuda’nın Mali Otoritesi altında lisanslı olsaydı, anahtarlar bir anda ortadan kaybolmaz ve bu durum yaşanmazdı. Çünkü bizim, böyle büyük çaplı işletmelere ait özel anahtarların tek bir kişi tarafından tutulmasının önüne geçen kurallarımız var.”

Bermuda’da Yeni Bankacılık Yasası

Başbakan Burt, ülkedeki kripto para ve Blockchain işletmelerine görünür sınırlar belirleyen “2018 Dijital Varlıklar Mevzuatı” na da değindi. Bu mevzuatın mevcut ve potansiyel müşterilerin haklarını korumaya yönelik düzenlendiğini belirten hükümet lideri şunları söyledi:

“Yeni mevzuat, kodlama anahtarlarının ne işe yaradığı ve kaybolmayacağından emin olunarak nasıl kullanılacağı gibi temel bilgiler içeriyor. Bu anahtarların kaybedilmeleri durumunda ise mutlaka bir kurtarma yönteminin var olduğunu ortaya koyuyor.”

Küçük ada ülkesi Bermuda, son yıllarda Blockchain ve kripto para dostu yaklaşımıyla öne çıkıyor. Ülke yönetimi geçtiğimiz yıl, yerel fintech ve Blockchain kuruluşlarına hizmet vermek üzere yeni bir banka sınıfı oluşturmak amacıyla Bankacılık Yasası’nda değişiklik yapmayı planladığını duyurdu. Başbakan Burt;

“Bireysel banka politikalarının yeni şirketlere bankacılık hizmeti sunmaması, Bermudalılara verdiğimiz ekonomik büyüme sözünü yerine getirmemize engel değil.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bermuda hükümeti, ülkedeki ICO (Initial Coin Offering) yani ilk kripto para arzı yapan yatırım şirketlerinin “ICO’lara dahil olan tüm kişiler” hakkında detaylı bilgi vermelerini gerektiren yeni düzenlemeleri de uygulamaya koymaya başladı.

 

 

, , , , ,

Şebnem Topçuoğulları Hakkında

View all posts by Şebnem Topçuoğulları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir