BHP, Japon NYK İçin Blockchain Tabanlı Biyoyakıt Sağlıyor

Çok uluslu metal ve petrol madenciliği devi BHP, Blockchain’i Japon nakliye şirketi NYK ile birleşik bir deneyde başarıyla test etti.

Sürdürülebilir biyoyakıt şirketi GoodFuels ve denizcilik endüstrisi için Blockchain uygulamalarının geliştiricisi olan BLOC, merkezi olmayan ekosistemi izlemek için işbirliği yaptı.

Deneme sırasında, GoodFuels biyo-yakıtı BHP tarafından kiralanan ve NYK’nın sahip olduğu yük gemisi Frontier Sky’a ulaştırılırken, karbondioksit (CO2) oranı bir Blockchain yakıt güvence platformu aracılığıyla doğrulandı.

Dry Bulk tarafından açıklandığı üzere, deneyde kullanılan sürdürülebilir biyoyakıt, fosil bazlı geleneksel deniz gazı yağına bir alternatif olarak hizmet ediyor. Sistem bir otomobil tarafından 125.000 milde üretilenden daha fazla CO2 sera gazı emisyonunun azaltılmasına olanak sağlıyor.

Yayınlanan makaleye göre ortak teslimat BHP ve NYK için küresel dekarbonizasyon politikası açısından önemli bir adım. Blockchain, endüstriye, tedarik sürecinde yalnızca sürdürülebilir yakıtın kullanıldığından emin olma imkanı sağlıyor. Bunun yanında ürünün menşesi, emisyon azaltımları ve yakıt kalitesi ölçümlerinin şeffaf ve kolay bir biçimde takip edilmesini sağlayarak tedarik zincirlerinin doğrulamasına yardımcı oluyor.

Daha önce bildirdiği gibi, Blockchain, denizcilik endüstrisinde, tedarik zincirlerini desteklemek ve sevkiyatları takip etmek için teknolojiyi kullanan büyük limanlar ve nakliye şirketleri arasında önemli düzeyde bir kabul görmüştür.

Örneğin, İsrail’in en büyük kargo nakliye şirketi Zim geçtiğimiz günlerde başarılı bir denemenin ardından tüm müşterilere elektronik faturalar göndermek için Blockchain platformunu yakın zamanda kullanıma açmıştı.

2018 yılının başlarında, Birleşik Krallık liman operatörü Associated British Ports, çalışanlar tarafından işlenen veri miktarını azaltmak ve liman lojistiği için Blockchain güdümlü bir platform geliştirmek üzere dijital lojistik operatörü Marine Transport International ile anlaşma imzalamıştı.

Ağustos 2018’de, IBM ve Danimarka’nın nakliye ve lojistik devi Maersk, 94 kuruluştan oluşan global Blockchain nakliye çözümünü başlatmıştı.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir