Birleşik Rusya Partisi, Blockchain Tabanlı E-Oylamayı Başlattı

Yerel haber ajansı TASS’ın 6 Mart tarihli haberine göre, Rusya Federasyonu iktidar partisi Birleşik Rusya, elektronik oylama için Blockchain tabanlı bir platform başlattı.

Birleşik Rusya’nın, e-oylama işlevinin eklendiği bir web sitesini yayına başlattığı bildirildi. Partinin bilgi teknolojileri projeleri başkanı Vyacheslav Sateyev, oy sayma sürecinin Blockchain teknolojisi kullanılarak uygulanacağını söyledi. Sateyev konu ile ilgili şunları söyledi:

“Adaylar, haber gönderme, videolar, fotoğraflar dahil olmak üzere, bu sitedeki kişisel sayfalarını doldurabilecekler. Kişisel hesap şimdi tüm sosyal ağlarla entegre edildi. Ayrıca sitenin mobil telefonlar için uyarlanabilir bir versiyonunu yaptık.”

Yalnızca elektronik devlet hizmetleri sunan web portalında yetkilendirme işlemini tamamlamış olan vatandaşlar katılıp oy kullanabilecek. E-oylama sistemi, seçim şeffaflığını artırmak ve seçim sürecinde adayları değerlendirmek için geliştirildi.

Sistem, genel seçimler için parti adaylarını tanıtma konusunda Birleşik Rusya tarafından yapılan oylamada kullanılacak. Burada verilen kararlar mutlak bağlayıcı olmayacak. 2016’da, parti içi oylamaya katılmayan Birleşik Rusya’dan birçok aday Duma genel seçimlerinde yer almıştı.

Geçtiğimiz ay, Rusya’nın başkenti Moskova şehir konseyi, elektronik oylamada Blockchain teknolojisini kullanmak için bir yasa tasarısı sunmuştu. Rusya başkentinin yerel parlamentosu olan Moskova Şehir Duması, yaklaşmakta olan seçimlerde elektronik oy kullanma sürecini ve sonuçlarını Blockchain teknolojisini kullanarak korumayı planlıyor.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında, Güney Rusya’daki bir bölge olan Saratov Oblast, 40 bin katılımcının yer aldığı bir seçim yapmıştı. Katılımcılar, Kaspersky Labs tarafından 2017 yılında geliştirilen Blockchain’le çalışan elektronik seçim sistemi Polys aracılığıyla yerel Gençlik Parlamentosu üyelerini seçmek için oy kullanmıştı.

ABD’nin Colorado eyaleti başkenti ve en kalabalık şehri Denver’ın, bu Mayıs’ta yapılacak belediye seçimleri için Blockchain teknolojisine dayalı bir akıllı telefon uygulaması kullanacağı duyurulmuştu. Denver şehri bu seçim için, mobil oylama platformu Voatz, teknik sağlayıcı Tusk Philanthropies ve Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ile ortaklık kurmuştu.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir