BIS Genel Müdürü Agustin Carstens, Kripto Paralara Karşı Uyardı

BIS (Uluslararası Denkleştirme Bankası) genel müdürü ve Bitcoin eleştirmeni Agustin Carstens, 22 Mart’ta Dublin’de yaptığı bir konuşmada, kripto paraların ihracına karşı uyarılarda bulundu.

Cartens’a göre kripto paralar, bir yandan kişilerin birikimlerini ticari bankalardan merkez bankası hesaplarına taşımasını hızlandırırken, diğer yandan sistemi istikrarsızlaştırıyor. Ayrıca kripto para kullanımındaki artış, faiz oranlarının kamu para talebi üzerinde farklı etkiler oluşturmasına yol açıyor.

Bilanço Ağır Olabilir 

Finansal piyasaların akışını büyük oranda etkileme potansiyeli bulunan bu faiz oranlarının bilançosu ağır olabilir. Bu durumun para politikaları ve geleneksel piyasa istikrarının korunumu alanlarında merkez bankası için çok büyük operasyonel sonuçlar doğuracağını vurgulayan Cartens, son olarak şunları söyledi:

 “Merkez bankalarının bu alandaki inovasyon girişimlerini engellemeleri boşuna değil. Tabii değişen koşulları da görmezden gelmemeliler.”

Şubat ayında yaptığı bir açıklamada, Bitcoin’i “ yok olmaya mahkum bir baloncuk, bir Ponzi şeması ve çevresel bir felaketin kombinasyonu” olarak nitelendiren Cartens, kripto paraların ana finansal sistemin bir parçası haline gelmesini önlemek için merkez bankalarının bu konudaki düzenlemelerini yeniden gözden geçirmesini istedi.

BIS’in Ocak ayında yayınladığı bir rapora göre, tüm dünyadaki merkez bankalarının yüzde 70’i kripto paraların ihracı hakkında çeşitli araştırmalar yürütüyor.

 

, , , ,

Şebnem Topçuoğulları Hakkında

View all posts by Şebnem Topçuoğulları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir