Bitcoin, En İyi Ödeme Sistemi Olan Visa ve MasterCard’ı Geride Bırakıyor!

2 Nisan’da Datalight tarafından yayımlanan raporda, Bitcoin (BTC)’nin 10 yıl içerisinde küresel ödeme sistemi piyasasında etkin rol oynayacağı belirtildi.

Bitcoin’in büyüme hızı baz alındığında Visa, MasterCard ve PayPal gibi dünya çapındaki en iyi ödeme yöntemlerini geride bırakacağı tahmin ediliyor. Yayımlanan raporda;

“Geçen 10 yıl içinde Bitcoin, dünyanın en iyi ödeme sistemleriyle rekabet etmeyi başardı ve Bitcoin’in gelişimi her geçen gün artmaktadır. Bu şekilde devam ederse Bitcoin önümüzdeki 10 yıl içinde ödeme sistemlerinde tek başına lider olacaktır.” dendi.

Bitcoin Hızla Büyüyor!

Bitcoin, Visa’nın 119, MasterCard’ın 98 ve PayPal’ın 51 veri merkeziyle karşılaştırıldığında yaklaşık 10 bin kat daha aktif bir yapıya sahiptir. Yakın gelecekte ise Bitcoin’in sağlayacağı avantajlardan dolayı kullanıcıların daha çok tercih edeceği belirtildi.

Visa 1958, MasterCard 1966 ve PayPal 1998 yıllarında hayatımıza girdi. Bitcoin ise bu ödeme sistemlerine göre daha çok yeni ve bundan dolayı Bitcoin, piyasada bulunma süresine göre daha az kullanıcıya sahip.

Raporda, piyasada yaklaşık 25 milyon Bitcoin cüzdanı varken, Visa ve MasterCard kredi kartı sayısının 5.3 milyara ulaştığı bildiriliyor.

Raporda;

“Şu anda Bitcoin’in ödeme sistemi, günümüzdeki uluslararası ödemelerden ve banka havalelerinden çok daha ileri seviyededir. Bitcoin ağının teknik olarak geliştirilmesi, onu dünyanın ana ödeme sistemi haline gelmesini sağlayacaktır. Bu sebeple, 2018 yılında Bitcoin’in düşüş göstereceği yönünde yapılan tahminlerde tamamen tarihe gömülecektir.” denildi.

Geçen ay bir diğer araştırmaya göre, 2020’li yıllarda Bitcoin kullanımının giderek artacağını ve Bitcoin fiyatlarının, bu yılın Haziran ayında bir yıl sonrası için reaksiyon göstereceğini belirtti.

Şubat ayında Twitter CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin’in 2028’e kadar küresel bir internet para birimi olarak değerini koruyacağını belirtti.

 

 

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir