İzlanda’da Bitcoin Soyguncuları Hapis Cezasına Çarptırıldı

Yerel basın organlarından Iceland Monitor tarafından yapılan 17 Ocak tarihli bir habere göre, İzlandalı bir adam Bitcoin madeni için gerekli ekipman çalma suçundan dört buçuk yıl hapis cezası aldı.

Nisan 2018’de Stockholm’den Reykjavik’e çalıntı bir pasaportla uçtuğu iddia edilen Sindri Þór Stefánsson, Amsterdam’da tutuklandı ve evine gönderildi. Stefánsson kendisinin İsveç’e gözltındayken yasal bir biçimde uçtuğunu belirtti.

Altı suç ortağı ile birlikte Stefánsson mahkeme tarafından uzun sürecek bir hapis cezası aldı.

Duruşmalar süresince 2 milyon dolar değerindeki Bitcoin madenci ekipmanlarının çalınmasının, Aralık 2017 ve Ocak 2018’de gerçekleşen başka soygun girişimi ile ilişkili olduğu belirtildi.

Tüm yedi sanığın da ceza olarak 33 milyon İzlanda kronu (yaklaşık 273 bin dolar) ödeyeceği hırsızlık girişiminde Norveçli IT firması Advania asıl hedefti.

Sogni hapishanesinden kaçtığı zaman yasal olarak İsveç’e yapacağı uçuşa izin verildiğini öne süren Stefánsson, grubun içinde en uzun süreli hapis cezasını alan mahkum oldu.

Gözaltı emri bittikten sonra, hakimin kararı yenilemek için 24 saati vardı ancak bu süre dahilinde Stefánsson seyahat etmekte özgür olduğunu ifade etti.

Yerel medya organlarından Fréttablaðið muhabirlerine yapmış olduğu açıklamaya göre Stefánsson sözlerine şunları ekledi:

“Seyahet etmekte özgür olduğumu belirten bir yazıyı imzalamaya zorlandım, ancak bunu yapsaydım, gözaltı süresinin uzatılmasına kadar hapishanede kalabilirdim,”

Geçtiğimiz Eylül ayında, endüstri uzmanları İzlanda’daki sektör firmalarının Bitcoin madencilik endüstrisinden, saf Blockchain işletmeleri olarak ayrılmayı planladığını belirtmişti.

, , ,

Bir Cevap Yazın