Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atılmış dijital bir para birimidir. Herhangi bir merkezi yoktur. Resmi bir kurum, kuruluş veya hiçbir kişinin kontrolü altında değildir. Bitcoin, dolar veya türk lirası gibi banknotlar halinde basılan paralar değildir. Tamamen dijitaldir ve sanal ortamda geçerlidir ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, dolar ve euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması BTC‘dir.

Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin üretmek için üretim(mining) yapmanız gerekmektedir.  Madencilik yaparak Bitcoin kripto para birimi üretebilirsiniz. Ancak günümüz şartları ile elinizde bulunan bilgisayarlar ile Bitcoin madenciliğini yapmak oldukça zor ve masraflıdır. Sadece bunun için özel makineler üretilmiş olup dünyanın bir çok yerinde büyük Bitcoin üretim tarlaları kurulmuştur. Siz bunun yerine Bitcoin gibi kripto para olan altcoinleri üreterek bu üretim yaptığınız diğer kripto paraları Bitcoin’e çevirebilirsiniz. Bu konu ile ilgili olarakta Altcoin nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Madencilik(Üretim) yapmak için ilk önce iyi bir ekran kartına ve bir bilgisayara ihtiyacınız var.

Bitcoin ne işime yarar?

Bitcoin ile internet üzerinden alışveriş yapabilir veya ürettiğiniz coinleri çeşitli kripto para değişim sitelerinde  Türk lirasına ve çeşitli ülkelerin para birimlerine çevirebilirsiniz. Yine, ürünlerinizi Bitcoin ile takas ederek ticaret hayatına Bitcoin’i dahil edebilirsiniz.

Bitcoin; Nedir / Ne değildir? Avantajları Nelerdir?

 • Bitcoin bir ağ etkileşimidir. Bir merkezi yoktur. A’dan B’ye dijital olarak para transferi sağlar.
 • İnternet olan herhangi bir noktadan internet olan herhangi bir noktaya transferi yapılabilir.
 • Aracısı, komisyoncusu yoktur. Masraflar aracı olmadığı için çok düşüktür. Sadece transfer işlemini onaylayan madencilere çok küçük miktarlarda ödeme yapılır.
 • Bitcoin, açık kaynak kodla yazılmıştır ve herkese açıktır. Sistemin sahibi ise onu kullanan herkestir.
 • Tüm ülkelerde kullanılır ve offline hesabınıza kimse müdahale edemez. Bu bakımdan İsviçre bankalarından daha güvenlidir denilebilir.
 • Kullanım koşulu, ön sınırlama sözleşmeleri veya şartları gibi sınırlayıcılar yada kuralları yoktur. Kullanmaya başlarsanız kullanırsınız, bırakırsanız kullanmazsınız.
 • Bitcoinler, Madenci denilen ücretsiz bir program tarafından üretilir.
 • Üretilecek Bitcoinlerin belli bir sınırı vardır. Toplamda 21 Milyon adet üretilecektir.
 • Üretim hızını ve enflasyonunu kontrol edebilmek için “zorluk seviyesi” her geçen gün belirli protokoller çerçevesinde artar. Bu seviyeler toplam ağdaki üretim yoğunluğuna göre belirlenir.
 • Her kullanıcının dijital/sanal bir cüzdanı vardır. Bitcoinler bu cüzdanlarda tutulur ve saklanır.
 • Bitcoin transferleriniz eşsiz bir imza ile imzalanır ve sırayla madenciler tarafından doğruluğu ve eşsizliği kontrol edilerek onaylanır. Böylece aynı Bitcoin ikinci kez kullanılamaz.
 • Bitcoin ile ürün satışı yapmak için hiçbir ekstra ödeme yapmazsınız. Sizden herhangi bir ön şart istenmez.
 • Bitcoin, TL,USD, EURO gibi birçok para birimine dönüştürülebilir. (Bunu yapan siteler ve borsalar komisyon almaktadır.)
 • Bitcoin borsaları hafta sonu ya da tatil günleri durmaz, daima aktif durumdadır ve çalışır.

Değeri nasıl belirleniyor?

Bitcoin’in değerini belirleyen en önemli etken, arz-talep ve kullanım alanının büyüklüğüdür. Sınırlı sayıda üretilebilecek olması, her geçen gün artan arz-talep ve son olarak artan kullanım alanının büyümesi gibi etkenler, Bitcoin’in kur değerinin artmasına ya da düşmesine neden olmaktadır.

Bitcoin üretimi için Blockchain teknolojisi adı verilen dağınık bir veri tabanı kullanılmaktadır. Bitcoin için, Blockchain kullanılarak açık kaynak kodlu bir yazılım geliştirilmiş ve bu yazılım meraklılarına kendi imkanlarıyla Bitcoin üretebilme imkanı sağlamıştır. Bu yöntemi kullanarak Bitcoin üretme işine Bitcoin Madenciliği yani mining adı verilir.

Bitcoin’in üretilmeye başlanması ve bilinirliğinin artmaya başlamasının ardından daha bir çok kripto para serisi, gerek Blockchain’i kullanarak, gerekse kendi Blockchain teknolojilerini geliştirerek üretilmeye başlamıştır. Zamanla, Bitcoin, alt coin’ler ve diğer kripto para birimlerinin, kur değerlerini, işlem hacimlerini, piyasa değerlerini gösteren kripto para borsaları oluşmuştur. Günümüzde kripto para borsalarında işlem gören 2000’in üzerinde coin(kripto para) bulunmaktadır.

Bitcoin’in özellikleri nelerdir?

 • Bankacılık sistemlerine alternatif bir ödeme yöntemidir,
 • Ülke ekonomilerinden, siyasetten ve enflasyondan bağımsızdır ve etkilenmez,
 • Herhangi bir aracıya yani komisyoncuya ihtiyaç olmadan transfer yapabilirsiniz,
 • Bilinen transfer yöntemlerine göre, masrafları çok daha düşüktür,
 • Bitcoin kabul eden işletmelerde, ödemeyi Bitcoin ile hızlı bir şekilde yapabilirsiniz,
 • Herhangi bir döviz birimine göre, kur artış-azalış farkları çok daha yüksek olduğundan, alım-satım yaparak anlık kârlar elde edebilirsiniz,
 • Uzun vadeli yatırım aracı olarak da kullanılabilir.
, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir