“Bitcoin üç yıl sonra çok daha değerli olacak”

Kripto finans şirketi Circle kurucularından Jeremy Allaire, 14 Aralık Cuma günü CNBC ile bir röportaj yaptı. Röportajında Bitcoin şuankinden çok daha değerli olacak dedi.

Squawk Box sunucusu Andrew Ross Sorkin, kendisinden Bitcoin’in üç yıl sonraki değerini tahmin etmesini istedi. Allaire bu soruya kesin bir değer tahmini yapmadığını söylerken şuanki değerinden çok daha yüksek olacağını düşündüğünü açıkladı.

Allaire’e göre Bitcoin, devlete ait olmayan değer saklama aracı fonksiyonunu ve bunun çekiciliğini koruduğu sürece birçok benzeri de piyasaya girecek. Ancak hepsinin değerleri farklı olacak. Düşüncelerini şöyle açıklamaya devam etti:

“Bunun bir kazanan her şeyi alır durumu olduğunu düşünmüyorum. ‘Her şeyi tokenleştirme’ diye bir tabirimiz var ve bizce kripto para birimleri gelecekte her türlü mal varlığını temsil edebilecek. Yıllar sonra onlardan milyonlarca olacak.”

ABD’nin “diğer ülkelere göre daha açık düzenlemeleri” olduğunu belirten Allaire, kripto evreninin çok daha açık ve belirleyici düzenlemelere ihtiyacı olduğunu söyledi.

Jeremy Allaire kripto varlıklarının para birimi mi yoksa meta (alınıp satılabilen ticaret eşyası) mı olduklarını; hangi kripto varlıklarının menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceğinin açığa kavuşturulması gerektiğini belirtti. Sözlerine şu sorunlara değinerek devam etti:

 “Endüstrinin dijital menkul kıymetlerin ikincil ticaretleri için kurallara mı yoksa kripto evreninde bu değerlerin satılabileceği noktalara mı ihtiyacı olduğunu da belirlemesi gerekiyor.”

Fundstrat Global Advisors kurucularından ve kripto zengini olan Tom Lee geçen hafta bir açıklama yapmıştı. Açıklamasında Bitcoin’in gerçek değerinin şuankinden çok daha yüksek, yaklaşık 13,800$ – 14,800$ civarında olması gerektiğini düşündüğünü söyledi. Lee, tam anlamıyla kabul görüp yayıldıktan sonra Bitcoin’in değerinin 150,000$’ı geçebileceğine inanıyor.

Halk tarafından kripto yanlısı tutumu nedeniyle “Kripto Anne” lakabı takılan Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yetkilisi Hester Peirce, kriptoya geçiş sürecinin uzun bir zaman alabileceğini düşünüyor. Peirce Bitcoin’in bir borsa yatırım fonu olmasını bekleyen insanlara “Bu 20 yıl sonra da gerçekleşebilir hemen yarın da.”diyerek “nefeslerinizi tutup beklemeyin” uyarısı yaptı.

, ,

Bir Cevap Yazın