MIT Profesörü: “Blockchain, Kapsayıcı ve Sınırsız Bir Ekonomi Sağlıyor”

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) profesörü Silvio Micali’nin 21 Ocak’ta Bloomberg’in Daybreak Asia programında verdiği bir röportaja göre, Blockchain kapsayıcı ve sınırsız bir ekonomi oluşumuna izin verebilir durumda.

Micali, daha kapsayıcı ve sınırsız bir ekonomi için aynı anda çalışması gereken Blockchain sistemlerinin üç temel özelliğini özetledi: güvenlik, desentralizasyon ve ölçeklenebilirlik. MIT’nin mühendislik profesörüne göre, şimdiye kadar bu üç özellikten aynı anda sadece iki tanesi eşzamanlı biçimde çalışabilmişti.

Micali, merkezi olmayan sistemlerin merkezi olan sistemlerdeki aynı katılım ve güven seviyesini sağlamak için üstün teknolojilere ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Blockchain sistemlerindeki güvenlik açıkları hakkındaki soruları yanıtlarken ise, Micali merkezi sistemlerin olası siber saldırı girişimlerine karşı daha savunmasız olduğunu söylerken,  pek çok kez gerçekleşen güvenlik ve gizlilik ihlallerinin sıklığına da işaret etti.

Profesör, Blockchain hakkında güvenlik açısından iyimser bir tablonun varlığına şu sözlerle işaret etti:

“Sadece gerçek bir merkezi olmayan sistem, yani gücün gerçekten her yere yayıldığı, her şeye saldırmanın neredeyse imkansız olduğu ve şu ya da bu düğüme güvenmek zorunda kalmadığınız bir yapı, gerçekten hak ettiğimiz ve ihtiyacımız olan güvenliği bize getirebilir.”

Geçtiğimiz günlerde, ABD üniversitelerinden bir grup araştırmacı, bir kripto para projesi olan Unit-e’nin lansmanını duyurmuştu.

MIT Technology Review, 2019 yılının Blockchain teknolojisinin sonunda normalleştiği bir yıl olacağını iddia eden bir makale yayımlamıştı.

, ,

Bir Cevap Yazın