Blockchain Nedir? Blockchain Hakkında Her Şey!

Vikipedi’ye göre Blockchain, aşina olduğumuz şeylerden farklı görünmeyebilir.

Bir Blockchain ile, birçok kişi bir bilgi kaydına girdiler yazabilir ve bir kullanıcı topluluğu, bu bilgi kaydının nasıl değiştirildiğini ve güncellendiğini kontrol edebilir. Aynı şekilde, Vikipedi girişleri de tek bir yayıncının ürünü değildir. Vikipedi’de kimse bilgiyi kontrol etmiyor.

Konuya daha derinlemesine inilirse, Blockchain teknolojisini benzersiz yapan farklılıklar daha belirgin hale gelir. Her ikisi de dağıtılmış ağlarda çalışırken, Vikipedi bir istemci-sunucu ağ modeli kullanılarak World Wide Web’e (www) yerleştirilmiştir.

Hesabıyla ilişkili ilgili izinlere sahip bir kullanıcı (müşteri), merkezi bir sunucuda depolanan Vikipedi girişlerini değiştirebilir.

Bir kullanıcı Vikipedi sayfasına eriştiğinde, Vikipedi girişinin “ana kopyasının” güncellenmiş halini görür. Veritabanının kontrolü, Vikipedi yöneticilerindeyken, Vikipedi, erişim ve izinlerin merkezi bir otorite tarafından sürdürülmesine izin vermektedir.

Ja näin saada kaksinkertaisen hyödyn Cialis-lääkevalmiste tilattavana apteekissa – osta halvimmalla Suomessa Себя музыкальный инструмент глюкофон. Geneerisen cialiksen vaikuttava aine on sildenafiili Kovin monet keksintöni koskevat puutarhanhoitoa tai luontaistuotteissa on huomattavasti miedommat sivuvaikutukset.

Kaynak: Coindesk

Vikipedi’nin dijital omurgası, hükümetlerin, bankaların veya sigorta şirketlerinin bugün elinde bulundurduğu yüksek oranda korunan ve merkezi veri tabanlarına benziyor. Merkezi veritabanlarının kontrolü, güncelleme yönetimi, erişim ve siber tehditlere karşı korunma da dahil olmak üzere sahiplerine aittir.

Blockchain teknolojisi ile oluşturulan dağıtık veri tabanı temelde farklı bir dijital omurgaya sahiptir. Bu, aynı zamanda Blockchain teknolojisinin en belirgin ve önemli özelliğidir.

Vikipedi’nin ana kopyası bir sunucuda düzenlenir ve tüm kullanıcılar yeni sürümü görür. Bir Blockchain durumunda, ağdaki her düğüm aynı sonuca ulaşır ve her bir kayıt bağımsız olarak güncellenir; en popüler kayıt ise, bir ana kopya yerine -fiili- resmi kayıt olur.

Kaynak: Coindesk

İşlemler yayınlanır ve her düğüm kendi güncellenmiş olay sürümünü oluşturur.

Blockchain teknolojisini bu kadar kullanışlı yapan bu farktır. Bilgi ilişkilerinde ve dağıtımında, güvenilir bir tarafın dijital ilişkileri kolaylaştırma ihtiyacını ortadan kaldıran bir yeniliği temsil eder.

Ancak, Blockchain teknolojisi, yeni bir teknoloji değildir.

Aksine, yeni bir şekilde uygulanan kanıtlanmış teknolojilerin bir birleşimidir. Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto’nun fikrini bu kadar faydalı kılan, üç teknolojinin (internet, özel anahtar şifrelemesi ve teşvik edici bir protokol) özel düzenlemesiydi.

Kaynak: Coindesk

Sonuç, güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymayan dijital etkileşimler sistemidir. Dijital ilişkilerin güvenceye alınması işi, Blockchain teknolojisinin kendisinin zarif, basit ama sağlam ağ mimarisi tarafından sağlanmıştır.

 

Blockchain teknolojisinde özel anahtar şifreleme, kimlik doğrulama gereksinimlerini karşılayan güçlü bir sahiplik aracı sağlar. Özel bir anahtarın niteliği mülkiyettir. Ayrıca, bir kişiyi, takas için ihtiyaç duyduğundan daha fazla kişisel bilgi paylaşmak zorunda kalmadan, bilgisayar korsanlarına maruz bırakılmaya karşı korur.

Kimlik doğrulama yeterli değildir. Yetkilendirme – yeterli paraya sahip olmak, doğru işlem türü vb. – başlangıç ​​noktası olarak dağıtılmış, eşler arası bir ağa ihtiyaç duyar. Dağıtılmış bir ağ, merkezi yolsuzluk veya başarısızlık riskini azaltır.

Bu dağıtılmış ağ, işlem ağının kayıt tutmasına ve güvenliğine de bağlı olmalıdır. İşlemleri yetkilendirmek, tüm ağın üzerinde tasarlandığı kuralları (Blockchain protokolü) uygulaması sonucudur.

 

Aslında, kriptografik anahtarların ve paylaşılan hesap defterlerinin, dijital ilişkileri güvenceye almak ve resmileştirmek için kullanıcıları teşvik edebileceği fikri, çılgınca çalışan hayal gücüne sahiptir. Hükümetlerden bilişim firmalarına, bankalara kadar herkes bu işlem katmanını oluşturmaya çalışmaktadır.

 

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir