DTCC’den Uyarı: “Blockchain, Finans Endüstrisinin Güvenliğini Tehlikeye Atabilir”


DTCC (United States Depository Trustand Clearing Corporation) tarafından 11 Aralık tarihinde yapılan anket sonuçlarına göre, Blockchain gibi finansal teknolojiler mevcut finans endüstrisi güvenliğini tehlikeye atabilir. Anket sonucuna göre söz konusu finansal teknolojilerde, finans sektörüne yönelik sistematik bir risk bulunduğuna inanılıyor.

Ankete katılanların yüzde 20’si finansal teknolojileri 2019 yılında küresel ekonomiler için en büyük sistem riski olarak seçti. Geçen yıl yapılan ankette ise sonuçlar yüzde 15 seviyesindeydi.

DTCC Genel Müdürü ve Güvenlik Direktörü Stephen Scharf, finansal teknoloji konusundaki artan endişenin, potansiyel risklere olan farkındalığı artırdığını ifade etti. Scharf ayrıca, söz konusu artan endişenin, finansal teknoloji girişimleri ile ilgili risk ve karşılıkları değerlendirmeyi gerektirdiğinin altını çizdi. 

“Kripto para sektörü, Blockchain, yapay zeka ve bulut çözümleri gibi finansal teknoloji yeniliklerini benimsenmeye devam ederken, bu yeniliklerin, mevcut küresel finans piyasasının güvenliğini tehlikeye atmadığından emin olmalıyız.”

Geleneksel finans sektöründeki göstergeler, Blockchain’in arkasında çoğu zaman farklı kripto para birimlerinin ve teknolojilerin olduğunu gösteriyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bir yöneticisi, Bitcoin’i, 2008 mali krizinin kötü bir üremesi olarak tanımlamıştı.

Bu ay,  büyük yatırım yönetimi şirketi Allianz’ın CEO’su Andreas Utermann, Londra’daki bir panelde, kripto paraların yasa dışı olması gerektiğini söylemişti. Aynı panelde, United Kingdom’s Financial Conduct Authority (FCA) başkanı Andrew Bailey, kripto para birimlerinin gerçek bir değerden yoksun olduğunu savunmuştu.

, , ,

Bir Cevap Yazın