Blockstream, Satellite API Arayüzünü Piyasaya Sürüyor

Blockchain teknoloji şirketi Blockstream, geliştiricilerin uydu ağı üzerinden bilgi yayınlamasını mümkün kılacak Blockstream Satellite API arayüzünün beta versiyonunu piyasaya sürüyor. Lansman, resmi bir duyuru ile 16 Ocak tarihinde gerçekleştirildi.

Ünlü şirketin en son hareketi ise Aralık ayında, uydular üzerinden dünya çapında BTC zinciri yayını sağlamaya başlamasıydı. Blockstream şirketinin bu girişiminin sebebi Bitcoin ağını yer küre üzerindeki internet bağlantısından bağımsız hale getirip ağın dayanıklılığını artırmaktı. Bu haberin detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Blockstream’in en son ürünü, Lightning testnet ile ödeme yapan kullanıcıların şifrelenmiş mesajlaşma için uydularını kullanmasına izin veriyor. Bu da uygulamanın şu anda ücretsiz olduğu anlamına geliyor. Geliştiriciler RESTful API (uygulama programlama arayüzü) vasıtasıyla mesajlarını gönderebilirken, kullanıcılar yalnızca Blockstream internet sitesi üzerinden mesajlarını gönderebiliyor.

Blockstream Satellite API’nin arkasındaki takım, mesajların maksimum boyunu her biri en fazla on saniye içinde aktarılabilsin diye kısıtladı. Duyuruda yer verilen bilgilere göre, geliştiricilerin büyük boyutlu bilgi aktarımı yapmak istediklerinde kendi şifreleme, parçalama ve birleştirme sistemlerini kullanmaları bekleniyor.

Ürün, gizliliği hedef aldığı için, yalnızca belli bir kişi veya grup, internet üzerinden yayın aracına gönderilen mesajların şifresini çözüp bilgilere ulaşabilecek. Ayrıca yapılan duyuruya göre, Lightning Network’ün dahil olmasıyla beraber, varış noktası ile ödeme kaynağını birbirinden ayırarak ekstra bir gizlilik duvarı inşa ediliyor.

Blockstream firması uydu ağı planlarını Ağustos 2017’de ilk kez duyurmuştu. Amaçlarının dünyadaki internet bağlantısının uğradığı saldırılara ve sınırlı çevrimiçi özgürlüğe karşı savaşmak için dünyadaki herkesin birbirine erişimini sağlayabilmek olduğunu dile getirmişlerdi.

Geçtiğimiz hafta, NASA da hava trafiği yönetimi sistemlerinde güvenli, gizli ve anonim iletişim sağlayabilmek için açık kaynak izinli bir Blockchain sistemine geçiş yapmayı önermişti.

, , ,

Bir Cevap Yazın