Bulgaristan savcıları 5 milyon dolarlık kripto para soygununa karışan 3 hackerı gözaltına aldı

Bulgaristan hükümet savcıları ve silahlı kuvvetleri, 5 milyon dolarlık kripto para soygununa karıştığı iddia edilen 3 hackerı gözaltına aldı.

Bulgaristan polisi, 3 milyon dolarlık kripto para, hırsızlık için kullanılan ekipmanlar, bilgisayarlar ve kripto veri depolamak için kullanılan donanımlar buldu.

Kripto para hesapları olan laptoplar haricinde, savcılar ayrıca çalıntı para ile alınmış ve değeri 60.000 bulgar levası(yaklaşık 35.000 dolar) olan bir arabaya da el koydu. Savcılara göre, şüpheliler, yeni dolandırıcılık yöntemleri uygulamış ve ileri bilgisayar becerileri ile insanları soymuştu. Suçlular ayrıca hackleme konusunda özel yazılımlar kullanmıştı.

Bulgaristan’da beş yıllık soruşturma

Savcılar bu soruşturmayı beş yıl önce ilk dolandırıcılık olaylarından hemen sonra başlatmıştı. Şüpheliler şu anda yerel uzmanlık mahkemesinin emri ile hapiste.

ABD’de geçen hafta Kaliforniya eyaletinde yetkililer 21 yaşında bir adamı New York’ta tutukladı. Tutuklamanın nedeni ise “SIM-Değiştirme” dolandırıcılığı ile 1 milyon dolarlık kripto para hırsızlığı iddiası. Bu dolandırıcılık yönteminde online finans ve sosyal medya hesaplarını çalmak için cep telefonlarının numarası çalınmaktadır.

Kaliforniya’da bulunan polis grubu REACT Task Force, bir süre önce “SIM-Değiştirme” yönteminin önceliğinin “en yüksek öncelikler”den biri olarak ayarlanarak, kripto para dolandırıcılığı ile mücadelenin devam ettiğini belirtti.

, , , , ,

Bir Cevap Yazın