Bulut Bilgisayarcılığı ve Blockchain Şirketleri İçin ETF Geliyor

ABD merkezli yatırım yönetimi firması AdvisorShares ve yatırım danışmanlığı şirketi Sabretooth Advisors birlikte çalışarak yeni bir ETF (Borsa Yatırım Fonu) çıkarmayı planlıyor. Fonun, Blockchain ve bulut bilgisayarcılığı teknolojileri ile ilgilenen şirketlere hitap edeceği düşünülüyor.

ETF’ler, fonun hisselerinde orantılı olarak listelenmiş varlıkları takip eden ve ticareti yapılabilen menkul kıymetlerdir. ETF’ler, geleneksel yatırımlardan mal veya para birimleri gibi alternatif varlıklara kadar her türlü varlıklarda kullanılabilir. Bu tip fonlar aynı zamanda yatırımcıların piyasayı düşürmesine veya piyasalarda nüfuz kazanmalarına da imkan sağlar.

AdvisorShares Sabretooth ETF projelerinin 7 Şubat tarihinden itibaren piyasalarda hizmet vermeye başlayacağı düşünülüyor. Bu proje ile bulut bilgisayarcılığı veya Blockchain gibi yeni ortaya çıkan teknolojiler ile ilgilenen firmalar hisse fiyatlarını kısa bir süre içinde yükseltebilir ve kar oranlarını artırabilir.

Diğer birçok ürünün arasında, kripto para ve Blockchain ETF’ler, piyasaların olgunlaştığının bir kanıtı olarak görülüyor.

Şubat 2018’de, Kanadalı meclis üyeleri, hem küçük hem de büyük ölçekli Blockchain kuruluşlarına odaklanan ülkenin ilk Blockchain tabanlı ETF sistemine onay vermişti. O zamanlarda ETF girişimcisi Harvest Portfolios ise Harvest Blockchain Technologies Index projelerini çoktan başlatmıştı. Bu projeyse hem büyük hem de yeni kurulmuş Blockchain odaklı şirketlerin performanslarını takip edebilmek üzerine tasarlanmıştı.

Ocak ayının sonlarında ise Chicago Board Options Exchange (CBOE), yatırım firması VanEck ve finansal hizmetler şirketi SolidX ile birlikte Bitcoin ETF’sinde bir kural değişikliği için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yeniden başvurmuştu. Firmalar Bitcoin tabanlı bir ETF için ilk talebini 6 Haziran 2018’de SEC’e iletmişti. Fakat talebin onaylanma sürecinde birkaç kez ertelenme yaşanmıştı. Talebin onaylanıp kurula sunulmasının ardından SEC de kararını birkaç kere ertelemişti. Bu haberin detaylarına buraya tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir