Bumble Bee Foods, SAP Blockchain Teknolojisini Kullanacak

Kuzey Amerika’nın en büyük deniz ürünleri şirketi Bumble Bee Foods, deniz ürünleri izlenebilirliği için bir Blockchain platformu başlattı.

8 Mart’ta yayınlanan basın açıklamasına göre Bumble Bee Foods, kurumsal yazılım konusunda uzmanlaşmış Alman teknoloji şirketi SAP ile işbirliği içinde kuruldu.

SAP Cloud Platform Blockchain hizmetini temel alan yeni platform, Endonezya’dan gelen sarı yüzgeçli orkinosların son müşterilere ulaşana kadarki tedarik zincirini takip etme imkanı sağlayacak.

Duyuru, 8 – 17 Mart tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinin Austin şehrinde gerçekleşen Güneybatı Konferansı’nda (SXSW) yapıldı.

Müşteriler, tedarik zincirinin tamamını gözlemleyebilecek ve ürün paketindeki QR kodunu akıllı bir cihaz ile taratarak, ürünlerin kökenleri ve nakliye geçmişi hakkındaki bilgilere erişebilecekler.

Blockchain’de depolanan veriler, avın büyüklüğünü, yakalanma noktasını ve ayrıca orijinallik, tazelik, güvenlik ve ticari balıkçılık sertifikası hakkında bilgileri içerecek.

SAP Innovative Business Solutions’ın global başkan yardımcısı Oliver Betz, Blockchain teknolojisinin gıda tedarik zincirinde şeffaflık ve izlenebilirlik oluşturduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde, Fransız perakende devi Carrefour, süt tedarik zincirini takip etmek için Blockchain teknolojisini kullanacağını açıklamıştı. Tüketiciler, hayvanlarının sütünün toplandığı çiftçilerin GPS koordinatlarını görebilecek, sütün ne zaman toplandığı ve paketlendiği hakkında bilgi alabilecekler.

Ocak ayında, Çin Chongqing Gıda ve İlaç İdaresi, gıda ve ilaç kalite güvencesinin izlenmesini iyileştirmek için Blockchain teknolojisini uygulayacağını açıklamıştı.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir