CEO Silbert: “Birçok Kripto Para Sıfırı Görecek!”

Digital Currency Group ve Grayscale Investments şirketlerinin kurucusu ve CEO’su olan Barry Silbert, CNBC’ye verdiği bir röportajda kripto paraların çoğunun uzun vadede değerini koruyamayacağını söyledi.

CNBC ile röportajını telefon görüşmesi ile gerçekleştiren Silbert, konu hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Kripto paraların çoğunluğuna inanmıyorum ve birçoğunun sıfırı göreceğini düşünüyorum. Neredeyse her ICO (dijital para arzı) girişimi yalnızca kaynak çoğaltmak için yapıldı ancak dayanak noktasındaki kripto paraların hiçbirinin etkisi olmadı.”

Dijital para arzlarında, 2017 yılının sonlarından 2018 yılının başlarına doğru büyük bir patlama yaşanmıştı. Bu durumun sonucunda fiyatlarda genel bir düşüş gerçekleşmişti. Bütün bunlara müteakiben hükümet yetkilileri ve kanun koyucu meclis üyeleri, dijital varlıklara ters düşen projelere karşı sıkı bir takip başlatmıştı.

Çok yakın bir zamanda, CoinSchedules’a ait verilere göre mevcut ICO’lara biçilen değer, Ocak 2017’de görülen seviyenin çok az üzerinde. Söz konusu verilere göre, geçtiğimiz ay ICO’lar ile 291.6 milyon dolar toplanmış. Bu rakamlar geçtiğimiz yılın Mart ayında toplanan 5.8 milyar dolardan yaklaşık 19 kat daha düşük.

Dijital para arzı gerçekleştiren kripto paralara karşı pek olumlu düşünceler içinde bulunmayan Silbert, erken dönem yatırımcılarından olduğu söylenen Bitcoin (BTC) hakkındaki olumlu düşüncelerini koruyor. Bitcoin’in çok çirkin bir teknik çizelgeye sahip olduğunu düşünen Silbert, her şeye rağmen, Bitcoin’in dijital altın olma yolundaki yarışı çoktan kazandığını düşünüyor.

Kripto dünyasını ünlü ismi Novogratz da Bitcoin’i ayrı bir yerde görüyor

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz

Mike Novogratz, Goldman Sachs firmasının eski partnerlerinden birisidir. Kendisi aynı zamanda Galaxy Digital isimli kripto para bankasının kurucularındandır. Novogratz, Bitcoin’in diğer kripto paralar arasında eşsiz bir yerinin olduğunu düşünüyor. Bitcoin’in değer saklama aracı potansiyeline vurgu yapan Novogratz, düşüncelerini şu ifadelerle belirtti:

 “Periyodik tabloda 118 adet element yer alıyor ancak yalnızca bir tane altın var. Bitcoin dijital altın, özerk bir para birimi olacak. ABD parası veya Çin parası değil, özerk bir para birimi. Özerklik ise çok maliyetlidir, öyle olmalıdır da.”

Barry Silbert önderliğindeki Digital Currency Group, kripto para değişim ve cüzdan platformu olan Coinbase ile Protocol Labs teknoloji girişimiyle beraber Blockchain Foundation’ın kurulmasında öncülük eden isimlerdendir. Hatta bu şirketlerin bir araya gelerek ABD’nin başkenti olan Washington D.C. şehrinde hükümet yetkililerine Blockchain sektörü hakkında bir sunum yaparak, devlete bu teknolojiyi tanıtmışlardı.

, , , , , ,

Bir Cevap Yazın