Chainalysis, FATF’ı Kripto Para Veri Talepleri Konusunda Eleştirdi

Blockchain analiz firması Chainalysis, hükümetler arası mali suçla mücadele örgütü olan Finansal Eylem Görev Gücü’ne (Financial Action Task Force (FATF)) 8 Nisan tarihinde bir mektup göndererek eleştiride bulundu.

Chainalysis’in Finansal Eylem Görev Gücü’ne gönderdiği mektupta, kuruluşun kripto para alım satım işlemlerinde yer alan kullanıcı kayıtlarını tespit etmek için bulunduğu taleplere tepki verdi.

Bu talepler Şubat ayının sonunda ortaya çıktı. Finansal Eylem Görev Gücü daha sonra konu ile ilgili kamuoyuna açıklama yaptı.

Bu tür talepler için Finansal Eylem Görev Gücü, “Sanal Varlık Servis Sağlayıcıları (Virtual Asset Service Providers)” olarak adlandırdığı bir platform oluşturdu. Chainalysis’e göre, bu platformun kullanılması neredeyse imkansız. Ayrıca bir açıklamasında;

Bugün Sanal Varlık Servis Sağlayıcıları’ları arasında bilgi iletecek bir altyapı yok ve hiç kimse sanal varlık blokajlarının çalışma şeklini değiştirme yeteneğine sahip değil.” dedi.

Ve ekledi;

Yasa uygulamalarına yardımcı olarak düzenlenmiş Sanal Varlık Servis Sağlayıcıları’na yatırımın yapılması zor. Çünkü bu yapının faaliyetlerinin merkezi yoktur ve finansal kurumlar tarafından daha fazla riske atılmasına neden olabilir.” dedi.

Bu arada, Finansal Eylem Görev Gücü, kara para aklama ve terör finansmanı gibi konularda yeterince ilerleme kaydetmeyen ülkeler listesinde hükümetlere baskı uygulamaktadır. Pakistan, düzenlemeye tabi olmayarak mali suçu kolaylaştırdığı yönündeki eleştirilere yanıt olarak kripto para düzenlemelerini uygulayacağını açıkladı.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir