Çin Bankalar Birliği, Blockchain Kullanmayı Planlıyor

Çin Bankalar Birliği (CBA) tarafından yapılan açıklamaya göre, sektörün etkinliği artırmak için Blockchain tabanlı bir platform kullanılacak.

Resmi olarak China Trade Finance Inter-bank Trading Blockchain Platform olarak adlandırılan proje, ticaret finansmanı, ticaret işlemleri ve diğer finansal hizmet hedeflerine ulaşmak için Blockchain kullanmayı amaçlıyor.

HSBC, Bank of China ve Ping An Bank gibi pek çok banka Blockchain uygulaması denemelerine dahil olmuştu.

HSBC China Genel Müdürü Fang Xiao, bankalar arası platformun kurulmasını olağanüstü olarak nitelendirdi. Bu platform ile farklı bankalar arasındaki engellerin ortadan kaldırılıp bilgi akışınının kolaylıkla sağlanacağını iddia ediyor. Xiao konuyla ilgili sözlerini şu şekilde sürdürdü:

‘Ticari finansman reformunu desteklemek için Blockchain teknolojisinin kullanılması küresel bir trend haline geldi. HSBC Grubu’nun yurtdışı Blockchain ticaret denemeleri, Blockchain teknolojisinin, ticaretin verimliliğini, güvenliğini ve ölçeğini geliştirmek için kullanıldığını gösteriyor.’

Çin, teknolojinin sağladığı fırsatlardan yararlanmak amacıyla devlet düzeyinde Blockchain kullanımını ilerletmeye devam ediyor.

Bankalar arası projeye yönelik teknik destek PeerSafe gibi Çinli kuruluşlar tarafından sağlanıyor.

Platformun sponsorları arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Bankası’nın yanı sıra, henüz bu alanda deneme çalışmaları yapan birkaç banka daha yer alıyor.

2019 yılı içerisinde Blockchain teknolojisinin kullanımıyla ilgili bir planın ortaya çıkması bekleniyor. Vergilendirmeden gümrük işlemlerine kadar birçok alanda kullanılabileceği düşünülen Blockchain teknolojisinin, özellikle küçük bankaların ilgisini çekeceği düşünülüyor.

Suudi Arabistan, Kanada ve diğer birkaç ülke şu anda gümrük ve ticaret finansmanı gibi alanlarda Blockchain uygulamalarını inceliyor.

, ,

Bir Cevap Yazın