Çin, Blockchain Projelerinde Dünya Lideri

2 Nisan’da China.org.cn isimli haber sitesinde yayınlanan raporda, Blockchain projelerinde dünya lideri konuma gelen ülkenin Çin olduğu belirtildi.

Blockdata tarafından hazırlanan raporda, Çin’de Blockchain ile ilgili 263 adet projenin yapıldığı ve bu sayının dünya çapındaki Blockchain projelerinin yüzde 25’lik bir kısmını oluşturduğu belirtiliyor.

Qulian Technology firmasında teknoloji yöneticisi (CTO – Chief Technology Officer) ve Blockchain platform geliştiricisi olan Li Qilie, Blockchain’i en fazla kullanan sektörün finans sektörü olduğunu söyledi. Özellikle bankalar ve brokerlar tarafından kullanıldığını belirtti.

Amerika, New York’ta yer alan bir firmanın iş geliştirme sorumlusu olan Chris Church, Hong Kong Borsası (Hong Kong Exchanges and Clearing)’yla iş yapmaya başladıktan sonra Çin ve çevresinde iş yapmanın çok önemli olduğunu belirtti. Church;

Hong Kong Borsası (Hong Kong Exchanges and Clearing)’nın bizim için bu kadar önemli olmasının sebebi, bizlerin Çin borsasına girişini sağlamış olmasıdır.” dedi.

Geçtiğimiz yıl Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (World Intellectual Property Organization) tarafından açıklanan verilerde, Blockchain ile ilgili patent dosyalarının en çok Çin’den geldiği bildirildi. Thomson Reuters tarafından toplanan bu verilerden, 2017 yılında 406 adet patentin yarısından fazlasının Çin’e ait olduğunu öğrenildi. Sonuç olarak Çin 225, ABD 91 ve Avustralya 13 adet Blockchain patenti aldı.

Çin’de Blockchain Her Alanda Yaygınlaşıyor!

Denizcilik devi olan Çin Gemi İnşaat Şirketi (China Shipbuilding Industry Company Limited), Şanghay Bankası ile bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile tedarikçilerin Blockchain ile finanse edilebilmesi için uygulamalar başlatılacaktır.

Geçtiğimiz hafta, Jiangsu şehrinde “Ulaştırma Altyapısının Geliştirilmesi İçin Uygulama Planı” adlı bir proje başlatıldı. Uzun yıllar devam etmesi öngörülen bu projeye göre Blockchain, ulaşım altyapısının değişikliğinde kullanılabilir teknolojilerden biri olacak.

 

 

, , , ,

Bir Cevap Yazın