Çin Merkez Bankası, STO’ları yasadışı olarak tanımlıyor

İngilizce yayın yapan yerel haber ajansı South China Morning Post’un, 9 Aralık’taki haberine göre, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC), ülkedeki STO’ların yasadışı olduğunu vurguladı. STO, ICO’dan farklı olarak, şirketin geliriyle desteklenen ve sahibine ilgili şirketten pay sağlayan kripto para birimidir.

Çin Merkez Bankası’nda vekaleten müdürlük Pan Gongsheng, Pekin’deki bir zirvede, geçen yıl kripto para piyasasının ülke çapında temizlenmesine rağmen, STO’lar ve ICO’lar aracılığıyla, yasadışı finansman faaliyetlerinin ülke genelinde hala yaygın olduğunu söyledi.

Gongsheng ayrıca, hükümetin devreye girmemesi durumunda kripto piyasasının, Çin’deki genel finansal istikrarı bozabileceğini söyledi.

Merkez bankası yetkilisi, yakın zamanda ortaya çıkan STO’ların Çin’de hala yasadışı bir faaliyet olduğuna işaret etti. Gongsheng, kripto para birimlerinin suçla ilişkili olduğu düşüncesini de yineledi:

“Kripto para, her türlü yasadışı ve suçlu faaliyetlerin suç ortağı haline geldi.”

Makaleye göre, Gongsheng, Çin’de ICO’lar aracılığıyla yürütülen finansman işlemlerinin çoğununda yasadışı kaynak yaratma, piramit satış planları ve diğer finansal sahtekarlıklardan şüphelenildiğini belirtti.

Makale ayrıca, Mali İşler Bürosu şefi Huo Xuewen’in bir hafta önce STO’lara karşı uyarıda bulunduğundan bahsetti. Xuewen’in açıklamaları şu şekilde:

“Pekin’de STO fonlarını destekleyenleri uyarmak istiyorum. Bunu Pekin’de yapmayın. Eğer yaparsanız kovulursunuz.

Öte yandan çoğu kripto para biriminin arkasındaki teknoloji olan Blockchain, Çin’de nispeten benimsenmiş bir durumdadır. Kripto para sektöründe yer alan bir habere göre, Çin İnternet Mahkemesi, çevrimiçi yazarların fikri mülkiyetini korumak için Blockchain kullanmaya başladı.

Bu kararın hukuki temeli, Çin Yüksek Mahkemesi’nin Eylül ayındaki bir kararına dayanmaktadır. Mahkeme, Blockchain’in yasal olarak kanıt olabileceğini açıklamıştı.

, , , ,

Bir Cevap Yazın