Coinbase, Gab Sosyal Medya Platformunun Hesabını Sildi!

Sosyal medya platformu Gab, resmi Twitter hesabından paylaştığı bir gönderi ile Gab.com kurucusu Andrew Torba’nın kişisel Coinbase hesabının kaldırıldığını bildirdi.

Blockchain blog sitesi Breaker Aralık ayındaki bir haberinde, Gab’ın Coinbase’deki kurumsal hesabının kapatıldığını iddia etmişti. Blog sitesindeki haberde Gab’ın ödeme işlemleri için kullanabileceği bir hesaba sahip olmasının zor olduğunu dile getirildi. Makaleye göre bunun nedeni ise Gab’ın kullanıcı kitlesinin genelde diğer sosyal medya platformlarından nefret suçu ile kovuşturulan kişilerden oluşması.

New York Times gazetesinin Ekim ayındaki haberinde, bir saldırganın Pittsburgh’daki bir sinagoga saldırmadan önce son mesajını Gab üzerinden paylaştığı bilgisine yer verilmişti. Silahlı saldırının ardından Gab kurucusu Torba, bu saldırganın sitenin genel kullanıcı kitlesini yansıtmadığını dile getirmişti.

Gab sosyal medya platformu ise kendisini sitenin girişindeki şu ifadelerle tanımlıyor:

“Gab, ifade özgürlüğünü, bireysel özgürlüğü ve özgür bilgi akışını destekleyen bir sosyal ağdır. Herkese hoşgörü ile yaklaşıyoruz.”

Nisan ayında ise kar amacı gütmeyen WikiLeaks bilgi paylaşım platformunun Coinbase’deki hesabı, hizmet kullanım şartlarının ihlal edilmesi sebebiyle kapatılmıştı.  

Aralık 2017’de, WikiLeaks kurucusu Julian Assange, hükümet tarafından dile getirilen finansal ablukadan kaçınmak için bağışçılarını kripto para birimlerini kullanmaya teşvik etmeye çalışmıştı.

Geçtiğimiz Aralık ayında ünlü Amerikan dergisi Time ise Bitcoin’in potansiyeli ile ilgili haber yapmıştı. Yapılan haberde, Bitcoin’in özgürleştirici bir potansiyeli olduğu ve baskıcı hükümetin ulaşamayacağı bir ekonomik akış sağlayabileceği belirtilmişti.

Time dergisindeki makalenin yazarı, yazısında şu önemli sözlere yer vermişti:

“Kripto para birimi ve Blockchain dünyasındaki söylentiler, sahtekarlıklar ve açgözlülükler, Satoshi Nakatomo’nun icadının asıl gücünün ve özgürleştirici potansiyelinin önüne geçiyor.”

Amerikan muhbir Edward Snowden, Mart ayında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Snowden, bütün dünyanın devletlerin baskısından kaçınabilmek için Bitcoin’den daha iyi bir seçeneğe ihtiyacı olduğunu söylemişti. Ayrıca gizlilik altyapısından ötürü Zcash’i övmüş, Zcash’in en çok ilgi çeken Altcoin olduğunu belirtmişti.

, ,

Bir Cevap Yazın