Colorado, Kripto Para Birimlerini Mevcut Yasalardan Muaf Tutacak

Colorado Senatosu tarafından kripto para birimlerini, bazı menkul kıymetler yasalarından muaf tutmak için yeni bir yasa tasarısı hazırlanıyor.

Cumhuriyetçi Jack Tate ve Demokrat Steve Fenberg’in Senato’da desteklediği Colorado Kripto Para Birimi Yasa tasarısı , kripto para birimleri ve yatırımcıları için ekstra özgürlükler sunmayı hedefliyor.

Tasarı, piyasayı yasal hale getirerek yasadışı teklifleri azaltmak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Tasarı, kripto para birimleri ile uğraşan kişiler için menkul kıymetlerin tescil ve lisans işlemlerinde muafiyetler içeriyor. Tasarıya yer alan kripto para birimi ile ilgili ifadeler şu şekildedir:

‘Kripto para birimleri, belli başlı karakteristik özelliklere sahip, merkezsiz bir veri tabanında tutulan, ürün veya hizmet karşılığında kullanılabilen, iki birey arasında herhangi bir aracıya gerek olmadan aktarılabilen dijital birimlerdir.’

Kripto para birimlerinin menkul kıymet olup olmadığını açıklığa kavuşturacak bir kimlik oluşturmaya yönelik bir girişim, geçen yıl Mayıs ayında Senato tarafından reddedilmişti.

Aynı zamanda, milletvekilleri hem kripto para birimleri hem de Blockchain konusundaki tutumların belirsizlikten çıkması ile ilgili daha umutlu görünüyorlar.

Bu tasarı ile Blockchain teknolojisi, mevcut internet platformları ve uygulamalarına göre fazla avantajları olan Web 3.0 tabanlı platformlar ve uygulamalar oluşturma potansiyeline sahip olacak. Tasarıda ayrıca şu konuya da değinildi:

‘Colorado, Blockchain teknolojisine dayalı iş modellerini güçlendirmek amacıyla kripto ekonomik sistemleri kullanmak isteyen şirketler ve girişimciler için bir merkez haline geldi.’

Birleşik Devletler bir bütün olarak bu tür yasalar için çaba göstermeye devam ediyor. New York’taki BitLicense gibi daha katı düzenleyici hamlelerin bir kısmı da sektördeki işletmelerde ters tepkilere sebep olabiliyor.

, , ,

Bir Cevap Yazın