Cottonwood Vending LLC, Resmi Olarak BitLicense Almaya Hak Kazandı!

New York Finansal Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS) resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamaya göre, Cottonwood Vending LLC’ye sanal döviz lisansı, yani diğer bir deyişle BitLicense verildi.

Cottonwood Vening New York şehrinin çeşitli yerlerinde bulunan Bitcoin ATM operatörleri yani BTM hizmeti sağlamakta. Yapılan açıklamaya göre, böyle bir lisansın alınması firmanın New York’taki fintech endüstrisindeki inovasyon çalışmalarının devam edeceğinin göstergesi.

Bitcoin ATM’leri, ya da BTM’ler, kullanıcılara para yatırmalarını, Bitcoin alım-satım işlemleri yapabilmelerini sağlıyor. Üstelik bunu yaparken de kendi mobil cüzdanlarını kullandıran dokunmatik kiosk işlevi görüyor.  Kripto paralar ile yapılan bu tip alım-satım işlemleri de otomatik bir biçimde kullanıcıların mobil cüzdanları ile senkronize bir biçimde gerçekleştiriliyor.

Kasım 2018’de NYDFS bir diğer BTM operatörü Coinsource için Bitlicense sağlamıştı. Departman yapmış olduğu bir basın açıklamasında Coinscore’un başvurusunun oldukça kapsamlı bir biçimde incelendiğini ve buna takiben de önemli düzenleme koşullarına bakıldığının duyurusunu yapmıştı.

Bitlicense nedir?

Bitlicense ilk olarak NYDFS ve Benjmin Lawsky tarafından 2014 Temmuz’unda New York’un ilk Finansal Hizmetler Sorumlusu olarak halka tanıtılmıştı. Bu tip bir lisansın alınması kripto para ve Blockchain ile işlem yapanlar arasından devletle resmi bir biçimde iş yapmak isteyenler açısından atılması gereken oldukça önemli bir adım.

Bu lisansı alan şirketler birtakım kara para aklama (AML) ve terörle mücadele finansmanı standartlarına sahipler. Firmalar için gerekli diğer koşullar ise tüm çalışanlarının geçmişlerinin kontrol edilmesi ve firmada yapılan tüm işlemlerin kayıtlarının 10 yıl boyunca saklanmış olması gibi maddeleri içermekte.

Kripto para alanında aktif olan çeşitli şirketler BitLicense izinlerini NYDFS almak durumundalar. Temmuz 2018’de, küresel kripto para ödeme işlemcisi BitPay BitLicense alma hakkı kazandı. O dönemde BitPay CEO’su Stephan Pair ise şunları söylemişti:

“New York eyaleti kripto para içerisinde yer alan işletmelere en katı politikaları uygulayan eyaletlerden bir tanesiydi. Bununla birlikte, lisansı almak için onay alma süreci BitPay için oldukça önemliydi. Biz şirket olarak New York’un önemli iş fırsatlarını sunması nedeniyle böylesine disiplinli çalışmanın etkili bir biçimde işe yarayacağını düşünüyoruz.”

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir