Bitcoin Destekçisi Tim May, Hayatını Kaybetti

Cypherpunk’tan Lucky Green’in, 15 Aralık’ta Facebook’ta paylaştığı gönderiye göre, Cypherpunk’un kurucu ortağı Tim May doğal nedenlerden ötürü hayatını kaybetti.

Green sosyal medyada paylaştığı gönderide şunları söyledi:

“Sevgili arkadaşım Word beni aradı ve birçok şeyde uzun yıllar beraber hareket ettiğimiz, Özgürlük Savaşçısı Tim May’in bu haftanın başlarında Corralitos, Kaliforniya’daki evinde öldüğünü söyledi.”

Tim May, 1992’de yayımlanan The Crypto Anarchist Manifesto adlı kitabın yazarıdır. May kitabında, şu anda mevcut olan merkezi olmayan kripto para birimlerinin bazı unsurlarını öngörmüştü. Kitabından bir bölüm şu şekilde:

“Devlet elbette bu kripto para tabanlı teknolojinin yayılmasını, ulusal güvenlik kaygılarını, uyuşturucu satıcıları ve vergi kaçakçıları tarafından teknolojinin kullanılmasını ve toplumsal dağılma korkularını gerekçe göstererek, yavaşlatmaya veya durdurmaya çalışacaktır.”

Bununla birlikte May, Manifesto’da, bu endişelerin bir çoğunun haklı nedenlere dayandığını da kabul etmişti. Ona göre, kripto para anarşisi ulusal sırların serbestçe ticaretine izin vererek yasa dışı ve çalınan malzemelerin de ticaretini sağlayacaktı.

Facebook gönderisinde Green, otopsi yapılmadığı halde ölümün doğal nedenlerden kaynaklandığını yazdı.  Green, May’in Cypherpunks’u, 1992’de Eric Hughes ve John Gilmoreile birlikte kurduğunu belirtti. Green, Cypherpunks’un tarihteki en etkili kriptografi kuruluşlarından birisi olduğunu belirtti. 

Bir çok kişi, cypherpunk (şifrepunk: Kullanıcıların ağlara şifreli olarak bağlanması) hareketinin, kripto para birimlerinin temel gelişimini ortaya koyan Satoshi kadar değeri hak ettiğini düşünmektedir. Bitcoin’in efsanevi yaratıcısının, 2008 yılında Bitcoin tanıtım raporunun yayınlanmasından önce cypherpunk topluluğuyla iletişim içinde olduğu ve fikirlerini bir e-posta dizisinde onlara ilettiği bilinmektedir.

Kripto para piyasasında yer alan bir analize göre, kripto para birimlerinin devlet takibi artmakla beraber bundan kaçınmanın birçok yolu var.

Gizlilik savunucusu ve ihbarcı Edward Snowden, önde gelen kripto para birimi Bitcoin’in ikili işlemler için en uygun çözüm olmadığını düşünüyor. Ayrıca, Snowden, gizliliğe odaklandığından dolayı ZCash’i  en ilgi çekici Altcoin olarak gördüğünü defalarca belirtmişti.

, , ,

Bir Cevap Yazın