Cryptojacking, Orta Doğu ve Türkiye’de en büyük siber tehdit konumunda

Bloomberg’ün 14 Aralık’taki haberine göre, Cryptojacking olarak bilinen bir başkasının donanımını kripto para birimi üretmek için yetkisiz kullanma, dünyanın birçok yerinde en büyük siber tehdit haline geldi.

Siber güvenlik araştırma firması Kaspersky Lab’ın yaptığı araştırmaya göre, Cryptojacking, özellikle Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’daki en büyük siber güvenlik tehdidi olarak fidye yazılımlarını geçmiş durumda bulunuyor.

Kaspersky’nin verilerine göre, Afganistan ve Etiyopya’da tespit edilen dört kötü amaçlı yazılımdan bir tanesi kripto para birimi madenciliği ile ilgili durumda.

Bloomberg tarafından da belirtildiği gibi, Kaspersky’nin araştırmasında, kripto para birimi madenciliği saldırılarının bu bölgede neredeyse dört kat arttığını gösteriyor. 2017’de 3.5 milyon olan kripto para birimi madenciliği saldırı sayısı, bu yıl 13 milyona çıkmış durumda. Kaspersky, kripto para birimlerinin artan kullanımı göz önüne alarak, Cryptojacking olaylarının artarak devam edeceğini iddia ediyor.

Kaspersky tarafından Kasım ayında yayınlanan bir raporda, fidye yazılımlarına kıyasla Cryptojacking faaliyetlerinin artma nedeni, gelişmekte olan pazarlarda insanların fidye ödemek için çok istekli olmamaları olarak belirtiliyor.

Bilgisayarlar kullanıcıları yanında akıllı telefon kullanıcıları da yetkisiz kripto para birimi madenciliği yazılımları tarafından hedeflenmiş durumda bulunuyor.  Raporda, 2016-2017 döneminden, 2017-2018 dönemine kadar bu tür saldırıların yüzde 9.5 oranında arttığı bildiriliyor.

Kaspersky’ın güvenlik araştırmacısı Fabio Assolini, Bloomberg’e verdiği röportajda Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesinin siber suçlulara daha cazip hale geldiğini vurguladı. Assolini, bu bölgelerin maddi çıkarı olan, kötü niyetli kripto para birimi madenciliği yazılımları saldırılarının merkezi konumuna geldiğini ifade etti.

Fidye yazılımlara oranla fark edilmesi daha zor

Assolini ayrıca bu tür saldırıların fidye yazılımlarına oranla daha az fark edildiği için giderek daha popüler hale geldiğini iddia ediyor.

Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki artışa rağmen, bu tür kötü amaçlı yazılımların popülaritesindeki artış küresel çapta gerçekleşmedi. Kaspersky’a göre bu yıl bu tür vakalar Zambiya’da yüzde 15, Özbekistan’da yüzde 11 düşüş kaydetti. Raporun devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Geçen yıl Cryptojacking faaliyetlerini fark etmenin ipuçlarını sormuştuk. Bugün, bu artık geçerli bir soru değil. Madenciler dünya çapında yayılarak daha fazla insanı kendilerine çekiyorlar.”

Cryptojacking, siber suçluluların kripto para birimleri aracılığıyla, kripto para birimi kullanıcılarını hedef aldığı tek yol değil. Kripto para birimleri piyasasında Ekim ayında yer alan bir habere göre, popüler video oyunu Fortnite kullanıcıları da, Bitcoin cüzdan adreslerini çalan bir kötü amaçlı yazılım tarafından hedeflenmişti.

Cryptojacking faaliyetlerinin bireysel kullanıcılar tarafından yapılmıyor. Çinli bir kripto para birimi güvenlik şirketi, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının, bireysel kullanıcılardan kripto para birimleri çalmaya başladığını belirtmişti.

, , , ,

Bir Cevap Yazın