Cryptopia Saldırısında, 3.2 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalındı

Blockchain analiz firması Elementus, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderi ile Yeni Zelanda merkezli Cryptopia kripto para değişim platformundan 3.2 milyon dolar değerinde kripto para çalındığını belirtti.

2019 yılının ilk büyük hack saldırısı olan bu olay, Cryptopia tarafından 15 Ocak tarihinde doğrulanmıştı. Saldırının ise 14 Ocak gününde gerçekleştiği duyuruldu. Cryptopia şirketi ise hack saldırısını doğrulamadan önce, kullanıcılarına planlanmamış bir bakım gereğince sistemin birkaç güncellemeye maruz kaldığını açıklamıştı.

Elementus 20 Ocak tarihli bir raporunda saldırı ile 16 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) ve ERC20 çalındığını açıklamıştı. Cyptopia şirketini hedef alan saldırı, şirket kendi cüzdanları üzerindeki kontrolünü tekrar sağlayana kadar, iki hafta boyunca sürmüştü. Saldırganlar, güvenlik duvarını ilk aştığı anda yaklaşık 5,000 cüzdanı boşaltmış, 17,000 cüzdandan da 175,875 dolara karşılık gelen 1,675 ETH çalmıştı. İlk aşamada boşaltılan 5,000 cüzdan ise sonradan tekrar dolduruldu.

Elementus tarafından 4 Şubat tarihinde paylaşılan tweete göre saldırganların Cryptopedia platformundan çaldığı 3,2 milyon değerindeki kripto paralar, diğer değişim platformlarında nakite çevrildi. Bu kripto paraların büyük çoğunluğunun nakide aktarılması ise Etherdelta, Binance ve Bitbox platformlarından sağlandı.

Nakite çevrilen kripto para birimlerinin değerlerinin platformlara göre dağılımı. Kaynak: Elementus

Cryptopedia tarafından 15 Ocak’ta saldırının doğrulanmasının ardından, şirket, Yeni Zelanda Polisi ve Yüksek Teknolojili Suçlar Birimi’ne bilgi verdi. Ülke polisinin bu olayı büyük bir suç olarak kabul ederek bir soruşturma başlattığı da aktarılan bilgiler arasında yer alıyor. Soruşturmanın akıbetiyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

, , ,

Bir Cevap Yazın