Dünyada Her Gün, 5 Kripto Para Birimi ATM’si İnşa Ediliyor

Coin ATM Radar istatistik sitesinin 10 Ocak tarihli açıklamasına göre, dünya çapındaki kripto para birimi ATM’lerinin sayısı 4,000’i aştı.

Piyasalardaki dalgalanmalara rağmen, her gün ortalama 4.9 kripto para birimi ATM’si inşa ediliyor.


Dünya genelinde kipto para birimi ATM’si inşaat hızı göstergesi coinatmradar.com

Dünya çapındaki 4167 adet kripto para birimi ATM’si bulunuyor. ABD’de yüzde 56, Kanada’da yüzde 15 olmak üzere, bu sayının yüzde 71.8’i Kuzey Amerika kıtasında yer alıyor. Avrupa ATM’lerin yüzde 26’sına sahipken Asya’da bu oran yüzde 2.6 durumunda. Okyanusya ve Güney Amerika yüzde 1.3 ve 1.1 ile onları takip ederken Afrika kıtasında bu oran sadece yüzde 0.2.

Asya kıtasındaki 2.6’lık oranın büyük çoğunluğunu yüzde 0.8 ile Hong Kong oluşturuyor. Avrupa’da ise birinci sırada yüzde 6.4 ile Avusturya var. Birleşik Krallık ise yüzde 4.8 ile Avusturya’yı yakın takibini sürdürüyor.

Sitede yer alan bilgilere göre, Amerika’daki kripto para birimi ATM’si sayısı 1 Ocak 2018’den günümüze kadar 1,259 arttı. Geçen yıl başında Amerika’da 1,216 kripto para birimi ATM’si bulunuyordu. Günümüz itibarıyla bu sayı 2,475’e yükseldi. Eyaletlerin yarışında ise 473 ATM ile California açık ara lider konumunda. Illinois ise 250 ATM ile ikinci sırada yer alıyor.

Dünya genelindeki 4167 kripto para birimi ATM’sinden yaklaşık yüzde 99.9’u yani 4,162 tanesi Bitcoin’i (BTC) destekliyor. En az bir veya daha fazla Altcoin destekleyen ATM oranı ise yüzde 64.6.

Bu rakamlar isim bazında oldukça değişiyor. Litecoin (LTC) destekleyen ATM oranları yüzde 59.5 iken Ethereum (ETH) destekleyenlerin oranı yüzde 49.3. Bitcoin Cash (BCH) yüzde 33.9 ile dördüncü sırada yer alırken, Dash (DASH) yüzde 17.9 ile beşinci konumunda. Monero (XMR), Dogecoin (DOGE) ve Zcash (ZEC) isimleri ise yüzde 3 veya altı oranlara sahipler.

İstatistiklere Hindistan dahil değil

Çarpıcı bir şekilde Coin ATM Radar’ın global istatistiklerine Hindistan dahil değil. Geçtiğimiz Kasım ayındaki bir habere göre ülkenin ilk kripto para birimi ATM’sinin geliştiricileri tutuklanmıştı. Tutuklamanın nedeni geliştirilen makinenin ATM ismini kullanmasına rağmen bir ATM olmaması olarak açıklanmıştı. İddialara göre girişimcilerin tasarladığı makine, kripto para birimi kullanıcıları için sadece bazı bankacılık kanallarına kısıtlı bir erişim sağlıyordu.

Tutuklamalar, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) 2018 baharında bankaların kripto para birimleriyle işlem yapmalarını yasaklamasının ardından gerçekleşmişti.

Ocak ayının başlarında, Bitcoin ATM’si üretici firması Lamassu, diğer ülkelerdeki yasal düzenlemelerin yetersiz olması nedeniyle İsviçre’ye taşınmıştı. Şirket, direkt olarak kripto para birimi muhafaza etmemesine veya ticaretini yapmamasına rağmen, bankalara müracaat ettikleri hesap açma taleplerinin 15 farklı banka tarafından reddedildiğini açıklamıştı.

, , , ,

Bir Cevap Yazın