Dünyanın en büyük borsalarından Nasdaq, Bitcoin vadeli işlemlerini 2019 yılında piyasaya sürebilir!

Dünyanın ve ABD‘nin en büyük menkul kıymet borsalarından Nasdaq, hala Bitcoin vadeli işlemlerini piyasaya sürme planını tamamen iptal etmedi. Bunu çok yakın bir tarihte gerçekleştirebilir. Nasdaq, daha önce yılın ortalarına kadar Bitcoin vadeli işlemlerini piyasaya sürebileceğini belirtse de, planları istenildiği gibi yürümemiş ve bu gelişme hiç gün yüzüne çıkmamıştı bile.

Nasdaq Bitcoin vadeli işlemlerini piyasaya sürebilir

Bloomberg, ”Konuya yakın iki kişinin” sözlerinden yola çıkılarak bir haber yaptı. Yapılan bu haberde önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde hatta ilk aylarında Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülebileceği ifade edilmekte. Nasdaq’ın CEO’su Adena Friedman 2018 yılının Ocak ayında açıklama yapmıştı. Bu açıklamada popüler borsanın hali hazırda rakipleri tarafından piyasaya sürülen vadeli işlemlere karşı nasıl bir ürün ile piyasaya çıkabileceklerinin planlarını yapmakta olduklarını söylemişti.

Bitcoin’in vahşi yılı

CME piyasaya sürdüğü vadeli işlemler için dört ayrı piyasayı kullanırken, CBOE sadece bir tane borsaya dayalı fiyat verisi oluşturmaktaydı. Nasdaq’ın Bitcoin vadeli işlemlerinde birden fazla borsaya endeksli olacağı düşünülüyor.

Bakkt platformu

Kripto para piyasası özellikle son iki haftadır büyük bir düşüş yaşadı. Bu düşüşlerin yaşanmış olmasına rağmen, bazı kaynaklar bunun aslında önümüzdeki sene piyasaya sağlam bir giriş yapacak olan kurumsal şirketler için altın fırsat olduğunu vurgulamaktaydı. New York Menkul Kıymetler Borsası’nın bir üst firması ICE tarafından piyasaya sürülmesi beklenen Bakkt platformu da, yakın zamanda yaptığı bir açıklama ile bu platformun Aralık ayından Ocak ayına ertelendiğini bildirmişti.

Bloomberg’in aktardığı bu habere göre Nasdaq yetkilileri henüz söz konusu haber hakkında hiçbir yorum ve açıklama yapmadı.

 

, , , , ,

Bir Cevap Yazın