Ernst & Young, Kripto Paralar İçin Vergi Aracı Geliştirdi

Dört büyük denetim ve profesyonel hizmet şirketinden Ernst & Young (EY), 4 Mart’ta yayınlanan bir basın açıklamasına göre, kripto para işletmelerinde muhasebe ve vergi hazırlanması için bir araç geliştirdi.

Ernst & Young’un “Kripto-Duran Varlıklar Muhasebesi ve Vergisi (CAAT)” adı verdiği yeni araç, hem bilançolarında kripto para olan kurumsal müşteriler hem de kripto paralar ile daha küçük bir ölçekte ticaret yapan bireyler tarafından kullanılabilecek. Bu yeni araç kripto para işlemleri esnasında muhasebe ve vergi hesaplamaları geliştirmek için tasarlandı. Hizmet, Ernst & Young hizmeti olan TaxChat’i kullananlar için geçerli olacak. Söz konusu hizmet ile Ernst & Young, kripto paraları duran varlıklar (Kısa sürede nakde döndürülme niteliği taşımayan işletme varlıkları) olarak sınıflandırıyor.

Ernst & Young , CAAT üzerinden neredeyse tüm büyük borsaların kripto para işlemleri hakkında bilgi edinilebileceği bildiriliyor. Ayrıca CAAT ile çeşitli kaynaklardaki verilerin birleştirilebileceği de ifade edildi. CAAT ile kripto paralar ile ilgili “İç Gelir Servisi (IRS)” vergi iadeleri dahil olmak üzere otomatik olarak raporlar da üretilebilecek.

Geçen ay, CoinsTax, vergi hazırlama yazılımı TurboTax Online’ın hizmetlerine kripto para vergi hesaplaması eklemek için LLC ile ortaklık kurmuştu. Hizmet, kullanıcıların işlem verilerini doğrudan büyük borsalardan almalarını sağlayacak. Bu hizmetle sermaye kazancı ve gelir raporları doğrudan hesaplanabilecek.

Ocak ayında, Amerikan kripto para borsası ve cüzdan servisi Coinbase, ABD’deki müşterilerine TurboTax ile bir entegrasyon yoluyla vergilerinde kripto para alım satım talep edebilecekleri kaynaklar eklemişti. Coinbase.com ve Coinbase Pro kullanıcıları, TurboTax Premier yazılımının yeni, kripto paraya özel bölümünde işlemleri otomatik olarak içe aktarabilecek.

ABD’nin Ohio eyaleti, işletmelerin önde gelen kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) kullanarak vergi ödemelerine izin veren ilk eyalet olmuştu. İşletmelere, devlet hazine ofisi tarafından kurulan çevrimiçi bir portal üzerinden BTC kullanarak 23 farklı vergi türü ödemesine izin veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir