Ethereum Tabanlı ve Bitcoin Destekli Wrapped Bitcoin (WBTC) Piyasada!

Ethereum (ETH) tabanlı, Bitcoin (BTC) destekli Wrapped Bitcoin (WBTC) 31 Ocak tarihi itibarıyla piyasaya sürüldü. Yeni kripto para, Blockchain güvenliği firması BitGo, likidite protokolü Kyber Network ve diğer birkaç ortak tarafından kuruldu.

BitGo, kripto para gelişiminin Ekim 2018’de Bitcoin ile 1:1 oranına sabitlendiğini duyurdu. Şirket tarafından yayınlanan bir bildiride, Wrapped Bitcoin kripto para biriminin kullanıcılara, merkezsizleştirilmiş değişim işlemleri (DEXs) gibi merkezsizleştirilmiş teknolojilerde yeni kullanım alanları, Stablecoin’ler veya borçlanmalar için karşı teminat, Ethereum ekosistemindeki esnek akıllı kontratlar ve ödemeler gibi alanlarda geniş kapsamlı bir hizmet sunacağı belirtildi.

Wrapped Bitcoin, ERC-20 sistemli bir kripto paradır. ERC-20 ise yalnızca Ethereum platformunda yeni kripto para oluşumunu kolaylaştırmaya izin veren bir sistemdir. ERC-20, geliştiricilere boş taslaklar sunar. Geliştiriciler ise bu boş taslakları kodlayarak baştan aşağı yeni kripto paralar oluşturabilir.

Wrapped Bitcoin, iddialara göre Ethereum ağında Bitcoin için daha farklı kullanım alanları oluşturacak. WBTC tarafından yayınlanan basın açıklamasında konu ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“WBTC ile Bitcoin’in nakit akışını/likiditesini Ethereum’a getirerek kullanıcıların merkezsizleştirilmiş değişim işlemlerinde ticareti yapılan kripto paralarda Bitcoin değerini kullanabilmesini mümkün kılıyoruz.”

Basın açıklamasında yer alan bilgilere göre, Wrapped Bitcoin akıllı kontratları üçünçü parti şirketler tarafından denetleniyor. Bu da WTBC’nin Bitcoin’e olan 1:1 oranının zincir üzerinden gözlenebilmesini, bu sayede kripto para kullanıcılarına rezervlerin şeffaflığı hakkında kanıt sunulmuş oluyor.

CoinMarketCap sitesindeki verilere göre WBTC şu anda 3,504 dolardan işlem görmeye başladı. Bu sayı Bitcoin’in (BTC) güncel değeri olan 3,501 dolardan bir nebze daha yüksek.

Eylül 2018’de, ABD’nin Güney Dakota eyaletinde, eyalet merkezli tröst şirketini kiralayan BitGo, yasal izinlerini almış ve onaylanmış bir kripto para gözetim hizmeti başlatmıştı. Şirket bu olayın ardından, müşterini tanı (KYC) ve kara para aklama karşıtı (AML) poliçeler gereğince yasal düzenlemeleri gözden kaçırma riski yaşamaya başlamıştı.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir