Ed Tilly: “ETN Eksikliği, Wall Street’i Bitcoin’den Uzak Tutuyor”

Chicago Board Options Exchange (CBOE)’in başkanı ve kurucusu Ed Tilly, Wall Street bünyesindeki kurumsal yatırımcılarının kripto para dünyasına katılması için, Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETN) ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Ekonomi dergisi Business Insider Tilly’nin yorumlarını 18 Ocak’ta yayınladı.

Tilly, Bitcoin’in yer aldığı piyasaların düşük büyüme nedeniyle hala iş yapamaz durumda olduğunun üzerinde durdu. Tilly’e göre, Bitcoin ticareti, perakende satışını yapabilecek kullanıcıların eksikliği nedeniyle önemli bir büyüme kaydedemedi.

Yazıda hem vadeli işlemlerin hem de döviz işlem hacminin, Wall Street tipi yatırımcılara piyasaya giriş noktası sunduğu konusu üzerinde duruldu.

Buna göre, Tilly, ETN’lerin vadeli işlemlere kıyasla, yatırım giriş oranı daha düşük olduğu için, daha ulaşılabilir olduğu açıklamasında bulundu.  Tilly açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Vadeli işlemlere sahip olma gücü aynı zamanda perakende için daha tercih edilebilir olan bir ETN’ye sahip olmak demek. Aynı zamanda bu sayede kurumlar vadeli işlemlerin bulunduğu piyasalardaki riskleri ortadan kaldırabilir. Bu yapının olmayışı ise sanıyorum ki bizi şu şekilde bir pozisyona sokacaktır: Her gün ticaret yapıyorlar ancak bir hikaye yazamıyorlar.”

Tilly’e göre, denetleyici düzenleyicilerin borsada işlem gören Bitcoin’leri onaylamamasının sebebi, yatırımcıları piyasadaki manipülasyonlardan koruyamamaları ile ilgili.

Kripto para girişimcisi Brian Kelly, Bitcoin ETF’sinin 2019 yılında onaylanmasının herhangi bir olasılığı olmadığını belirtmişti.

Ayrıca, kripto para endeks fonu sağlayıcısı Bitwise Asset Management Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yeni bir Bitcoin yatırım fonunun kurulması için başvuruda bulunmuştu.

, , ,

Bir Cevap Yazın