eToro: “Y Kuşağı, Kripto Para Borsalarına Daha Çok Güveniyor”

Y kuşağı, ABD’de geleneksel borsalara göre kripto paralara daha çok güveniyor. Çalışma, 1970 yılından sonra doğan Y kuşağının yatırımcıları arasında anketler yapan yatırım platformu eToro tarafından 19 Şubat’ta yayınlandı.

Rapora göre, Y kuşağından online yatırımlar yapan kesimin yüzde 43’ü geleneksel borsalara, krpito para borsalarına nazaran daha az güveniyor. Ankete katılanların yüzde 93’ü, geleneksel finansal kuruluşlar tarafından kripto paralara yatırım imkanı sunulsa daha fazla yatırım yapacağını belirtiyor. Y kuşağından kripto paralara henüz yatırım yapmayanların yüzde 93’ü ise bilinen finansal kuruluşlar aracı olursa yapmak isteyebileceğini söylüyor.

eToro ABD’nin genel müdürü Guy Hirsch, günümüzde geleneksel borsalardan kripto para borsalarına doğru bir güven kayması olduğunu düşünüyor. Hirsch, piyasalara duyulan güven hakkında düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Değiştirilemezlik Blockchain teknolojisinin doğasında var, bu da yeni teknolojiyi gerçek zamanlı denetleme için daha güvenilir ve ucuz hale getiriyor. Bu yüzden de Y ve X kuşakları kripto paraların manipülasyona kapalı, kötü niyetli kişilerin insanların vergilerini kaçıramadığı bir yer olduğunu düşünüyor.”

Ankete katılanların yüzde 45’lik bir bölümü emeklilik planlarına (401-k) kripto paraları ekleyebilmek istiyor. Yüzde 74’lük bir kesim ise işverenlerden, sigorta şirketlerinden ve bankalardan kripto para içeren bir emeklilik planı sunulması halinde kabul edeceğini söylüyor.

Anketler, araştırma ve strateji firması Provoke Insights tarafından eToro adına Eylül 2018’de yapıldı. Çalışma boyunca 20-65 yaş arası, online yatırımlar yapan 1,000 kişiye anketler yapıldı. Firma, oranlardaki hata payının yüzde 3 civarında olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında yayınlanan başka bir araştırmada ise Y kuşağından yıllık 75,000-99,999 dolar arası geliri olanların kripto paralara çok daha ilgili olduğu açıklanmıştı. Araştırma esnasında 18-80 yaş arası 1,000 Amerikalıya anketler yapılmıştı. Katılanların yüzde 40’ı kripto paralara yapılan yatırımların nedenini akran etkisi olarak açıklarken yüzde 35’lik bir kesim ise soruyu, fırsatı kaçırma korkusu olarak cevaplamıştı.

, , ,

Bir Cevap Yazın