FBI’dan İzinsiz Kripto Para Birimi Ticareti Yapanlara Baskın!

ABD federal ajanları kripto para birimi kapsamlı bir inceleme sonucunda Michigan merkezli bir bilim ve teknoloji ofisine baskın düzenledi. Olayın geçtiğimiz ay gerçekleştiği de belirtilen 5 Ocak tarihli haberin kaynağı ise yerel medya kuruluşu Wood-TV.

Wood-TV’nin haberine göre, The Geek Group kurucusu Chris Boden geçtiğimiz Cumartesi günü Youtube üzerinden canlı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Videonun kaydı ise yayının hemen ardından kaldırıldı. Boden, teknoloji alanında çalışmalar yapan kar amacı gütmeyen kuruluşuna, 21 Aralık tarihinde FBI ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı (DHS) yetkililerince operasyon düzenlediğini yayın üzerinden doğruladı. Ofisindeki bilgisayarlara ve diğer ekipmanlara da yetkililer tarafından el konulduğunu belirtti.

Wood-TV haberinde, Boden hakkındaki suçlamaların, geçerli izinler olmadan kripto para birimi ticareti yapmak olduğu açıklandı.

Mahkeme giderlerinin 100,000 dolara kadar çıkabileceğinin yanısıra Boden’in hapse girme ihtimalinin olduğuna inanılıyor.

Boden, 6 Ocak gününde Facebook üzerinden paylaştığı bir gönderiyle, Google Dökümanlar formatında bir belge ile bir bildiri yayınlayacağını dile getirdi ve ekledi:

 “Mahkemenin tavsiyesi üzerine yasal sürece etki etmemek adına hükümetin yürüttüğü inceleme hakkında daha fazla yorum yapmayacağım.”

Geçtiğimiz ay, Romanya’nın en büyük kripto para birimi değişim platformu Coinflux şirketinin CEO’su tutuklanmıştı. Tutuklama emri sahtekarlık, organize suçlar ve kara para aklama şüphesi nedeniyle ABD tarafından çıkarılmıştı. Bu haberin detaylarına burayatıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ağustos ayında ise Güney Kore polisi, yatırımcılarına batmış bir Rus savaş gemisinin kalıntılarını vadeden yerel bir firmanın ofisine, kripto para birimi dolandırıcılığı şüphesi ile baskın düzenlemişti.

, , ,

Bir Cevap Yazın