FEB Twitter Sayfası, Coinbase Dolandırıcılarının Eline Geçti!

Belçikalı kar amacı gütmeyen kuruluşun Twitter sayfası, hackerlar tarafından sahte bir Coinbase tanıtım sayfasına dönüştürüldü. Taklit sayfadan paylaşılan tweetler ile Coinbase’in kullanıcı artışıyla ilgili kampanya yapıldı. Sahte sayfanın 9 Ocak tarihinde paylaştığı gönderiler, sayfanın kontrolü sağlanınca silindi.

Saldırganların hedef aldığı sayfa, Belçikalı girişimcilere hizmet vermeye çalışan Belçika Girişimciler Federasyonu’na (FEB) ait.

Sayfanın kontrolünü ele geçiren saldırganlar, öncelikle sayfanın Coinbase ile ilgili bir görünüme sahip olmasını sağladı. Sayfanın tanımında resmi Coinbase tanıtım hesabı yazısı bulunurken, profil ve kapak fotoğrafları Coinbase logolarıyla düzenlendi. Saldırganlar, sayfanın tanımına Coinbase’in resmi sitesine yönlendiren bir bağlantı eklemeyi de ihmal etmedi.

Saldırganlar sayfanın görünüşünü değiştirseler de kullanıcı adını değiştirmeyi başaramadılar. Organizasyonun Fransızca ve Flemenkçe kısaltması olan @VBOFEB saldırı sırasında da aynı kaldı.

FEB’in hesabının saldırıdan sonra Coinbase reklamları yapan görünümü. Kaynak: @VBOFEB

Gün içerisinde, sayfadan Coinbase marka logoları ve ibareleri kaldırılsa da retweet yöntemiyle Coinbase resmi hesabının Tweet’leri paylaşılmaya devam edildi.

FEB hesabının saldırıdan sonra, 9 Ocak günündeki görünümü ve paylaşımları.

Dolandırıcılık girişiminde bilindik bir yöntem uygulandı. Twitter üzerinden kullanıcılara ufak miktarlarda kripto para gönderme vaadiyle daha büyük meblağlar elde edilmeye çalışıldı. Kampanyada Coinbase’in 30,000.000 kullanıcıya ulaşması şerefine 3,000 Bitcoin (BTC) paylaşımı yapılacağı belirtildi.

Sahte reklam hesabından yürütülen kampanyanın ekran görüntüsü.

Twitter hesabının kullanıcı adının yanı sıra, sahte veya ele geçirilmiş olduğunu gösteren bir çok hata daha vardı. Yazım yanlışları ve anlatım bozuklukları bunlara en büyük örnek oldu. Kullanıcı sayısının 30,000.000 şeklinde hem virgül hem nokta ile yazılarak otuz bin veya otuz milyon mu olduğunun belirsiz paylaşılmasının yanı sıra komik bir yazım hatası daha yapıldı:

“We giving away 3,000 BTC”  (3,000 BTC vereceğiz).

CNBC’nin Kripto Para Birimi Tüccarı isimli programının sunucusu Ran Neuner, Coinbase kullanıcı sayısının 600,000’i aktif olmak üzere 25 milyona ulaştığını Ekim ayında belirtmişti.

FEB, saldırıdan sonra henüz bir açıklama yapmadı.

Saldırganlar ünlü isimlerden faydalanıyor

Twitter’da kripto para birimleriyle ilgili dolandırıcılık ve sahtecilik girişimleri genellikle, büyük isim ve markaları taklit ediyor. Kullanıcıları tuzağa düşürmek için hesapların isimleri özellikle Charlie Lee ve Elon Musk gibi isimlerle değiştiriliyor. Daha önceden, Yeni Zelanda eski başbakanın ismi ve resmi kullanarak benzer girişimler yapılmıştı. Bu haberin detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

, , , ,

Bir Cevap Yazın