Fidelity, Kripto Para Varlık Platformunu Başlatıyor

ABD’nin finansal hizmetler devi Fidelity’nin kripto para birimi kanadı Fidelity Digital Assets, şimdilik sadece seçkin bir müşteri grubuna yönelik olan kripto para hizmetlerini başlattığını duyurdu.

Firma duyuruyu attığı bir tweet ile yaptı. Firmanın paylaştığı tweet şu şekilde:

“Seçkin bir grup müşteri ile yaşıyoruz ve yavaşça yayılmaya devam edeceğiz. Çözümlerimiz, hedge fonların, aile ofislerinin, emekli maaşlarının, bağışların ve diğer kurumsal yatırımcıların ihtiyaçlarına odaklanmaktadır. ”

Fidelity daha önce Ocak ayının sonunda platformun yeni kripto para varlık servisinin son test aşamasında olduğunu duyurmuştu. Şirket, Ekim 2018’deki ilk ilanından bu yana, kurumsal ticaret ve saklama standartlarının yanı sıra yasal gereklilikleri yerine getirmek için de platformunu geliştirdiğini belirtmişti.

Yine Ocak ayında, anonim kaynaklar Fidelity’nin Bitcoin (BTC) gözaltı teklifinin (custody offering) Mart 2019’a kadar geçerli olacağını belirtmişti. Gözaltı teklifi (custody offering), bir aracı kurum veya başka bir finansal kuruluşun, müşteri adına menkul kıymet bulundurduğu bir hizmettir.

Bu hafta CNBC’ye konuşan Fidelity Digital Assets başkanı Tom Jessop, şirketin şu anda aktif olduğunu ancak platformun çeşitli bölümlerinde çalıştıklarını söyledi. Bazı kullanıcılar Ocak ayından bu yana platformda yer alırken, diğerlerinin de Eylül ayına kadar bekleyebileceklerini belirtti.

Jessop ayrıca, geçen yıl ayı piyasasının firmanın gelişimi üzerinde bir etkisi olmadığını, ancak pazar fiyatının zirvesinde bir kripto para fonu başlatan müşterilerinin muhtemelen zarar gördüğünü ifade etti.

Jessop’a göre, kripto paraya kurumsal ilgi, ayı piyasasına rağmen büyümeye devam etti. Jesspo açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Müşteriler şu aralar fiyatlar yüksek olduğundaki gibi teşvik ediliyorlar.”

Şubat ayında yapılan duyuruda, Fidelity, müşteri tabanını genişletmeye devam edeceklerini belirtmişti.

Fidelity, kripto paralara aktif olarak yatırım yapmaya devam ediyor

Fidelity, gelişen iş modeline fayda sağlayabilecek yeni teknolojilere aktif olarak yatırım yaptığını, rapor zinciri ve yapay zeka gibi yeni teknolojilere yılda 2,5 milyar dolar harcadığı bildirilmişti. Fidelity CEO’su Abigail Johnson, 2017 yılında şirkette Bitcoin ve Ethereum (ETH) madenciliğini tanıtarak, kripto paraların da destekçisi olmuştu. New York’taki bir konferansta Johnson şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ben inanıyorum. Bugün, kripto paralardan vazgeçmemiş büyük bir finansal hizmetler şirketinde ayakta duran birkaç kişiden biriyim.”

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir