Fidelity, Mart Ayından İtibaren Bitcoin Gözetim Hizmeti Verecek

29 Ocak tarihli bir habere göre, 7.2 trilyon dolardan fazla müşteri varlığına sahip Amerikan yatırım şirketi Fidelity, Mart ayında Bitcoin (BTC) gözetim hizmeti vermeye başlayacak.

Haberde adı paylaşılmayan bir kaynak gösterilerek Fidelity firmasının, Ekim 2018’de kurduğu Fidelity Digital Asset Services şirketi ile bu projenin temellerini attığı belirtiliyor.

Yeni kurulan şirketin, serbest yatırım fonları, aile şirketleri ve piyasa arabulucular gibi kurumsal yatırımcılara, kripto para varlıkları için gözetim ve ticaret hizmetleri sunacağı düşünülüyor. Fakat, firma ilk aşamada perakende yatırımcılara hizmet vermeyecek.

Haberde yer alan bilgilere göre, Fidelity şirketi konu ile ilgili şöyle bir beyanda bulundu:

“Şu anda ilk çözümlerimizi inşa ederken nitelikli müşterilerimize hizmet veriyoruz. İlerleyen aylarda, müstakbel müşterilerimizi ihtiyaçlarına, yasal düzenlemelere ve diğer etkenlere göre seçerek işimize devam edeceğiz.”

2017 yılında şirketini Bitcoin ve Ethereum (ETH) madenciliği ile tanıştıran Fidelity CEO’su Abigail Johnson, açık sözlü bir kripto para destekçisi olması ile biliniyor. New York’taki bir konferansta kripto paralar ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle ifade etmişti:

“Ben kripto paraya inananlardanım. Kripto para birimlerinden umudunu kesmeyen az sayıdaki büyük finans şirketlerinden birisinin adına şu anda karşınızdayım.”

Fidelity CEO’su Abigail Johnson

Gözetim hizmetleri ise geleneksel borsalarda ve bono piyasalarında oldukça yaygın olan, varlıkların çalınması riskini azaltmak için onları koruma yani gözetim altına alan üçüncü parti hizmetleridir. Gözetim hizmetleri, bankaların gözetim altına aldığı varlıkları kullanıp kullanmamasına göre bankadan bankaya değişir. BNY Mellon, JPMorgan ve Northern Trust gibi büyük şirketler, para, tahvil, altın ve elmas gibi varlıklar için gözetim hizmeti vermektedir.

Fidelity gibi geleneksel finans kuruluşlarının kripto para evrenine adım atmasının ardından, Coinbase gibi kripto para değişim platformları ve cüzdan hizmetleri veren firmalar da kendi gözetim hizmetlerini piyasaya tanıtmaya başladı. Coinbase’in kurumsal müşterileri hedef alan gözetim hizmetleri, Temmuz 2018’de piyasaya sürüldü. Şirket bu zamandan itibaren, müşterilerinin 20 milyar dolar değerinde kripto parasının gözetimini gerçekleştirdiğini açıkladı.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir