G20 liderlerinden kripto paraların vergilendirilmesi çağrısı

Japon haber bülteni Jiji.com’da 2 Aralık’ta yer alan habere göre, G20 ülkeleri, kripto paraların vergilendirilmesi ve kara para aklama ile mücadele düzenlemesi için çağrıda bulundu.

Jiji.com’a göre, G20 liderleri tarafından ortaklaşa sunulan bir belgenin son hali, sınır ötesi elektronik ödeme hizmetleri için bir vergi sistemi ihtiyacını ortaya koyuyor.

Makale, mevcut yasalar uyarınca, Japonya’da bir fabrika veya başka bir birimi olmayan yabancı şirketlerin yerel yönetim tarafından vergilendirilemeyeceğini belirtmektedir. Yayın daha sonra G20 liderlerinin sınır ötesi elektronik servisler için bir vergi sistemi oluşturmaya çalıştıklarını belirtiyor.

2020’de adımlar atılacak

Bu haftasonu Buenos Aires, Arjantin’de bir araya gelen üye devletlerin sistem üzerinde çalıştıkları belirtildi. 2019’da, Japonya’nın zirvenin başkanı olacağı dönemde, sorunu ele alacağı bildirildi. Her üye devletten gelen teklifler ele alındıktan sonra 2020 yılında nihai kararların alınması bekleniyor.

Kripto para sektöründe Ekim ayında yer alan bir habere göre, kripto para yatırım uygulaması Circle’ın CEO’su, kripto endüstrisinin G20 seviyesinde normalleşmesi çağrısında bulunmuştu.

Temmuz ayında ise Fransa’nın maliye bakanı Bruno Le Maire G20 zirvesi için çağrıda bulunmuştu. Le Maire, G20’nin bu haftasonundaki zirvesinde kripto paralarla ilgili genel bir tartışma başlatılmasını istemişti.

Le Maire, liderlerin spekülasyon riski olduğu gerekçesiyle Bitcoin üzerine diğer liderlerle birlikte bir tartışma yapacaklarını ifade etti. Le Maire konuşmasını, Bitcoin’i nasıl düzenleyebileceklerini görmek için diğer G20 üyeleriyle incelemeye ihtiyaçları olduğu şeklinde tamamladı.

, , , ,

Bir Cevap Yazın