Genç Bitcoin Milyonerine Göre Bitcoin artık öldü!

Bir kripto para efsanesi olan genç Erik Finman, MarketWatch internet sitesine konuştu. Röportajında, Bitcoin’in bir veya iki kere daha değer patlaması yaşayabileceğini ancak uzun vadede potansiyelinin sona erdiğini belirtti.

Finman’ı meşhur eden olay ise 2011 yılında henüz 12 yaşındayken, tanesi 12 dolardan Bitcoin satın almış olması. Finman, 2011  yılında büyükannesinin ona hediye ettiği bin dolar ile Bitcoin yatırımı yapmıştı. 2017 yılında, Bitcoin tarihinin en yüksek değerine ulaştığında büyükannesinin hediyesi artık 4 milyon dolar ediyordu. Ailesiyle girdiği iddiaya göre Finman, 18 yaşında önce kripto para milyoneri olursa okulu bırakabilecekti. Finman, 18 yaşından önce kripto para milyoneri olunca  okulu bıraktı.

Genç milyoner verdiği röportajda Bitcoin’in öldüğünü, yaşadığı iç savaşlardan ötürü parçalandığını ve yıkılmasının uzun sürmeyeceğini söyledi. Charlie Lee tarafından kurulan Litecoin için de aynı karamsar tahminlerini şu şekilde sürdürdü:

 “Litecoin uzunca bir süredir ölü. Hani Güneş batarken, hava tam kararmadan önce 8 dakikalık bir zaman dilimi olur ya, işte Litecoin o yedinci dakikada.”

Finman, Ethereum gibi proje bazlı ve Zcash (ZEC) gibi anonim kökenli kripto para birimleri için ise daha iyimser konuştu. Finman, son zamanlardaki tartışmalı mecburi çatallaşmaya (hard fork) rağmen, Bitcoin Cash (BCH) hakkında olumlu yorumlarını sürdürdü.

Genç milyoner ayrıca Wall Street çakalları ve lobicileri için de sert konuştu. MarketWatch’a genç yaşta gelen başarısını çekemediklerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu tarz şeylerde o milyonerlerden daha iyiyim. Onlar sistemi işlemeyi bilmeyen teknoloji hastaları. Ben bundan daha fazlasıyım.”

Güncel verilere göre Bitcoin 3,611 dolar üzerinden işlem görüyor. Bu rakam günlük yüzde 10 yükseliş demek ancak aylık yüzde 36 düşüş anlamına geliyor. Aynı durum Litecoin için de geçerli durumda. Günlük yüzde 16 yükseliş ile 30 dolar seviyesine gelse de aylık tabloda yüzde 30 civarında değer kaybı yaşadı.

Finman’ın espirili hedefleri

Finman, Breaking Bad dizisinden esinlenip Meksika’ya giderek sabit diskini ve kripto cüzdanına özel anahtarlarını güvenli bir yere saklamak istediğini söylemişti. Genç milyoner, özel plakalı bir Lamborghini satın almayı hedeflediğini belirterek iğneleyici sözlerine devam etmişti. Aracın plakasının ise, okulu asla bitirememiş olmasına atıfta bulunarak, lise not ortalaması olan 2.1 olmasını istediğini belirtmişti.

, ,

Bir Cevap Yazın