Güney Kore Kripto Para Borsaları, Güçlerini Birleştirdi

Dört büyük Güney Kore kripto para borsası, kara para aklama ile mücadele etmek için güçlerini birleştirdi.

Bithumb, Upbit, Korbit ve Coinone, kullanıcıların saadet zinciri gibi suçlarla ilgili olabilecek olağandışı alım satım veya ödemeler hakkında bilgi paylaşabilecekleri bir danışma hattı kurdular.

Operatörlerden birinin anonim bir temsilcisine göre borsalar, şüpheli işlemleri anında kontrol edebilecek ve ilgili hesapları hemen engelleyebilecek.

Ocak ayının başında, 21 yerel kripto para borsasından yedisinin bir güvenlik denetiminden sonra Güney Kore hükümetinden onay aldığını bildirdi.

Eylül – Aralık 2018 arasında gerçekleşen denetim sırasında  Bithumb, Coinone ve Korbit dört büyük borsa ile birlikte, güvenlik önlemleri yönünden araştırmacıları memnun etti. Ancak, denetlenen firmaların çoğunun saldırılara maruz kaldığı tespit edildi.

Şu anda dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası olan Bithumb, Haziran ayında 30 milyon dolarlık bir hacklenmenin ardından, 2018 yazının sonundan bu yana ticari hacimlerini gerçek göstermemekle suçlanıyor.

Kripto para derecelendirme ve analitik servisi CER’e göre, borsada işlem manipülasyonlarının bir işareti olabilecek garip aktivite artışı Bithumb’da gözlenmişti. Ancak, Bithumb tüm iddiaları reddetmişti.

Ayrıca Upbit, Ekim 2017 ile Aralık 2018 arasında üç kez hacim rakamlarını şişirmekle suçlanıyor. Devam eden yasal soruşturmaya rağmen, borsa tüm suçlamaları reddediyor.

Japonya’da, 16 yerel kripto para borsası, Ocak ayında Japonya merkezli kripto para borsası Coincheck’ten yapılan 534 milyon dolarlık NEM hackinin ardından Japon Kripto Para Borsalar Birliği (JVCEA) olarak adlandırılan kendi kendini düzenleyen bir kurul oluşturmuştu. Ekim ayında JVCEA, kripto para alanını denetlemek için Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’ndan onay almıştı.

, , , , , ,

Bir Cevap Yazın